Ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem, autorstwa Grzegorza Kuźniewicza, wróciła na wystawę stałą „Dziedzictwo Kresów” w lubaczowskim Muzeum Kresów. Obiekt pochodzący z cerkwi pw. św. Paraskewy w Bruśnie Starym był poddany specjalistycznym pracom konserwatorskim.

Obraz powstał około 1930 roku i pierwotnie zdobił cerkiew w Bruśnie Starym. Po zniszczeniach podczas dwóch wojen, oraz przymusowym wysiedleniu mieszkańców, cerkiew została rozebrana, a ikona trafiła do zbiorów muzealnych w Lubaczowie w 1995 roku.

Ikona wymagała pilnych zabiegów konserwatorskich ze względu na liczne pęknięcia, spowodowane działaniem czasu i zniszczeniami podczas transportu i przechowywania. Prace obejmowały usuwanie przemalowań oraz oczyszczanie obrazu, co pozwoliło na przywrócenie jego pierwotnego charakteru i walorów artystycznych.

Warto podkreślić, że ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego regionu i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Galeria zdjęć, fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here