W Cieszanowie trwają prace związane z rewitalizacją budynku dawnej plebanii. Realizacja tego zadania ma przyczynić się do odtworzenia piękna tego historycznego obiektu.

Budynek plebanii został przekazany Gminie Cieszanów przez Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Wojciecha BM w Cieszanowie za zgodą Biskupa Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej Mariana Rojka w celu jego rewitalizacji. Jest to murowany, wolnostojący obiekt wzniesiony w 1854 roku, a rozbudowany w 1904 roku. Obiekt ten jest objęty nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Przetarg na jego rewitalizację ogłoszono w październiku 2023 roku, a przeprowadzenie tego zadania jest możliwe dzięki pozyskanemu przez samorząd gminny dofinansowaniu w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. O realizację tej inwestycji ubiegało się osiem podmiotów. Ostatecznie umowę podpisano z konsorcjum firm z Aleksandrowa w powiecie biłgorajskim, które obecnie prowadzi prace remontowe.

Realizacja tego projektu ma przyczynić się do odtworzenia piękna tego historycznego obiektu oraz zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Po remoncie budynek ma pełnić funkcję „Muzeum Szat liturgicznych oraz zachowanych pamiątek dawnej Diecezji Lwowskiej”.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here