Fot. Google Street View

Nie chcą, by dawna plebania w Cieszanowie niszczała, dlatego ogłoszono przetarg na rewitalizację tego obiektu. Po remoncie ma ona pełnić funkcję muzeum. Firmy swoje oferty mogą składać do 3 listopada.

Planowana inwestycja obejmuje remont oraz przebudowę budynku dawnej plebanii. Projekt budowlany został już zaakceptowany przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz uzyskano pozwolenie na budowę z Decyzją Starosty Lubaczowskiego. Gmina posiada również przedmiary robót i kosztorysy, co umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie inwestycji.

Budynek plebanii został przekazany Gminie Cieszanów przez Parafię Rzymsko-Katolicką p.w. św. Wojciecha BM w Cieszanowie za zgodą Biskupa Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej Mariana Rojka w celu jego rewitalizacji. Jest to murowany, wolnostojący obiekt wzniesiony w 1854 roku, a rozbudowany w 1904 roku. Obecnie budynek jest w złym stanie technicznym, grożącym katastrofą budowlaną. Jest zawilgocony i ma liczne ubytki na elewacji. Dodatkowo część drewnianych stropów zawaliła się po zalaniu przez nieszczelności w dachu.

Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje roboty rozbiórkowe oraz budowlane, w tym remont dachu, ścian, stropów, schodów, stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg, posadzek oraz prac wodno-kanalizacyjnych. Prace mają być wykonane zgodnie z dokumentacją techniczną i uzgodnieniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Decyzją Starosty Lubaczowskiego z kwietnia 2020 roku.

Realizacja tego projektu ma przyczynić się do odtworzenia piękna tego historycznego obiektu oraz zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Po remoncie budynek ma pełnić funkcję „Muzeum Szat liturgicznych oraz zachowanych pamiątek dawnej Diecezji Lwowskiej”.

Zadanie to uzyskało dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here