Józef Lewkowicz zdobył I nagrodę w konkursie „Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje. Teraz drewno”. Nagrodę odebrał w czasie uroczystej gali, 24 listopada, w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.

Konkurs skierowany był do twórców ludowych i artystów, rękodzielników, rzemieślników oraz podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność twórczą i wytwórczą w zakresie obróbki drewna. Podzielony został na trzy kategorie: „Sztuka Ludowa”,„Rękodzieło Ludowe” i „Rzemiosło Ludowe”. W każdej, ośmioosobowy zespół ekspertów oceniał 11 prac, które przeszły I etap Konkursu, do którego z kolei zgłoszonych zostało 154 prace z całej Polski.

W kategorii „Sztuka Ludowa” I miejsce otrzymał Józef Lewkowicz – artysta, rzeźbiarz z Nowego Sioła, który do konkursu zgłoszony został przez Gminny Ośrodek Kultury w Narolu. Do konkursu przedłożył swój drzeworyt „Święty Antoni Padewski z Radecznicy”.

W czasie dokonywania oceny Jury brało pod uwagę umiejętności i doświadczenie twórcy, warsztat, metodę pracy, technikę i wykorzystywane narzędzia, zastosowane wzory i formy, związek przedmiotu zgłoszenia z lokalną tradycją, kulturą, regionem, społecznością i historią, jakość wykonania pracy, jej walory estetyczne i artystyczne, a także potencjał edukacyjny, promocyjny i marketingowy.

Organizatorem Konkursu jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Patronat honorowy nad Konkursem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Galeria zdjęć, fot. nieginacezawody.pl

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here