W poniedziałkowy (25.09) poranek przed Szkołą Podstawową Nr 1 w Lubaczowie poseł na Sejm RP Teresa Pamuła przekazała symboliczne granty z przyznanymi dofinansowaniami w ramach VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowanego do regionów, w których funkcjonowały PGR-y. Samorządowcy dziękowali, choć nie wszyscy pofatygowali się by je odebrać.

Jak poinformowała poseł na Sejm RP Teresa Pamuła w trakcie konferencji prasowej, alokacja drugiej edycji „Polskiego Ładu – PGR” to 4,5 mld zł, z czego blisko 28 mln zł trafi do naszych samorządów.

– Te środki są bardzo ważne dla nas, dlatego, że te tereny były zaniedbywane przez wiele lat. Wiemy, że po upadku PGR-ów wiele osób straciło pracę. (…) Rząd Prawa i Sprawiedliwości w tej chwili bardzo mocno wspiera te tereny. Warto zaznaczyć, że w ramach środków popegeerowskich samorządy dofinansowują inwestycje tylko na poziomie 2%, a 98 % stanowi wsparcie z BGK – mówiła poseł Teresa Pamuła.

W trakcie spotkania za przekazane granty dziękowali samorządowcy, choć zaznaczyć należy, że nie wszyscy pofatygowali się by je odebrać. Na spotkaniu zabrakło przedstawicieli z gmin Cieszanów i Oleszyce. Starosta lubaczowski Zenon Swatek zwrócił uwagę, że to kolejna transza środków, które wesprze modernizację infrastruktury w naszym powiecie.

– Dzięki tym środkom poprawią się warunki życia mieszkańców naszego powiatu, a szczególnie młodzieży. Dziękuję bardzo Pani Poseł na starania naszą rzecz, za zabieganie o te środki, dzięki czemu widać, że w powiecie lubaczowskim prowadzone są liczne prace służące poprawie, tak infrastruktury komunikacyjnej, jak i oświatowej – mówił starosta lubaczowski Zenon Swatek.

Na ogromną wartość przyznanego dofinansowania zwracał uwagę wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, kierujący zarazem Związkiem Powiatowo-Gminnym Ziemia Lubaczowska, któremu także przyznano dofinansowanie.

– Obecnie na terenie gminy realizujemy ponad 20 odcinków drogowych. Te dotacje dla gmin uzupełniamy, dotacjami dla Związku Powiatowo-Gminnego. To są kolejne środki, które będziemy mogli wykorzystać na inwestycje oświatowe. To już jest kolejna dotacja dla Związku Powiatowo-Gminnego, z funduszu Polski Ład. (…) Nie było jeszcze takiego okresu, w którym mogliśmy z tak dużych środków inwestycyjnych korzystać. To są naprawdę ogromne pieniądze, które zmieniają rzeczywistość, zmieniają tę nasza przestrzeń gminno-powiatową, pozwalają myśleć z optymizmem o rozwoju społeczno-gospodarczym ziemi lubaczowskiej – mówił Wiesław Kapel.

Poniżej galerii zdjęć prezentujemy wyniki naboru, które zostały opublikowane 15 września na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Galeria zdjęć.

Nazwa wnioskodawcyNazwa zadaniaKwota dofinansowania (zł)
Gmina CieszanówZagospodarowanie terenów popegeerowskich w Nowym Siole i Cieszanowie.2 499 000,00
Gmina LubaczówBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Krowica Hołodowska – etap I wraz z poprawą infrastruktury drogowej na terenie Gminy Lubaczów.2 500 000,00
Gmina Miejska LubaczówPrzebudowa i modernizacja budynków szkół i przedszkoli w Lubaczowie.2 450 000,00
Gmina OleszycePoprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Oleszyce.2 450 000,00
Gmina Horyniec-ZdrójBudowa i modernizacja infrastruktury drogowej na terenie gminy Horyniec-Zdrój.2 499 000,00
Związek Powiatowo-Gminny „Ziemia Lubaczowska”Poprawa infrastruktury edukacyjnej na obszarze Związku Powiatowo-Gminnego „Ziemia Lubaczowska”.4 000 000,00
Gmina Wielkie OczyBudowa i przebudowa dróg.500 000,00
Gmina Stary DzikówBudowa oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Stary Dzików.2 450 000,00
Powiat LubaczowskiPoprawa dostępności komunikacyjnej Powiatu Lubaczowskiego poprzez przebudowę kluczowych ciągów dróg powiatowych.4 000 000,00
Gmina NarolModernizacja infrastruktury sportowej w Gminie Narol.2 500 000,00
Gmina Wielkie OczyBudowa i przebudowa budynków użyteczności publicznej.2 000 000,00
RAZEM27 848 000,00

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

61 komentarze

 1. No cóż, drukarka się grzeje jak szalona w biurze dożynkowej Pani Poseł Pamuły. Jak nic się przez całą poprzednią kadencję w sejmie nie zrobiło to teraz trzeba nadrabiać. Przypominam tylko, że ta kobieta po to aby dalej grzać siedzenie na Wiejskiej rozdaje pieniądze Moje, Ich, Twoje czyli nasze.

  • Chcę zobaczyć minę Twoją i innych pisowskich tworów tutaj kiedy okaże się, że PiS nie ma większości. Na wygraną może im starczy paliwa jako samemu, ale tutaj wygra mocniejszą koalicja a PiS jest tutaj na przegranej pozycji. I w obiecywaniu to PiS jest mistrzami skoro PiS tak wszystko realizuje to gdzie ta lista firm, która kupiła za półdarmo zboże z Ukriany. Telus mówił, że pokaże. I do dziś nie pokazał. Morawiecki obiecał Izerę. I zero drzew tylko w lesie jest a nawet fabryki nie ma. PiS obiecał CPK. A nawet działek nie wykupił pod jego budowę i jedynie ludzi wywłaszczana siłę z ich ojcowizn. Skutecznie to oni takim jak Ty robią wodę z mózgu.

 2. Nikt wam tyle nie da co ja wam na obiecuję! Każdy niech obróci te granty i pokaże ile gminy muszą dodać własnych pieniędzy do tych inwestycji. Pamiętajmy, że nic nie ma za darmo. I może najważniejsze, że te obietnice z kogoś trzeba będzie ściągnąć czyli z nas podatników. Jeżeli ktoś nadal myśli, że rząd ma własną kasę to jest debilem do kwadratu i prędzej czy później sięgną do naszych kieszeni i oszczędności. Przedwyborcze rozdawnictwo jest najlepsze bo przez osiem lat nie dało się tego zrobić a tu dziwnym trafem można. Co za cud!!!

   • No patrz ja o czym innym a ten dalej wina Tuska. Jak by była jego wina to już by dawno siedział. Przecież on żadnego mandatu poselskiego w tej chwili nie ma. Czemu go nie skazali do tej pory? To ja ci powiem :Bo nic na ryżego nie mają.

    • Oj Pawełku, że ja muszę takie proste rzeczy tłumaczyć jak ,, Pieniądze w Budżecie”
     Szanowny panie każde państwo na świecie w ten sposób działa, że pieniądze z podatków idą do budżetu i to jest normalne. Kwestia jest taka czy dany rząd dobrze gospodaruje tymi pieniędzmi.
     Zauważ rząd platformy obywatelskiej i PSL nic obywatelom nie dawał i cały czas okłamywał, że pieniądze na nic nie ma.
     A nagle jak rządzi Prawo i Sprawiedliwość pieniądze są i to na wszystko. Tu jest ta diametralna różnica.

     • Oj Radziu, Radziu… Niby taki mądry, a takie proste rzeczy trzeba tłumaczyć. A z wnioskami Banasia z Najwyższej Izby Kontroli zapoznałeś się? Wiesz jak bardzo jest zadłużone Państwo? O ile wzrosło zadłużenie kraju? Ile kosztuje TYLKO OBSŁUGA długu, bez kapitału? PiS przeniósł długi kraju poza budżet, który jest pod kontrolą parlamentu. Wiesz o tym czy nie słyszałeś??

     • Ekonomisto Radosławie z Cieszanowa, skoro pieniądze na wszystko są to dlaczego w 2015 roku deficyt budżetu państwa wyniósł 45,8 mld zł i stanowił 2,6 % PKB a na 2024 rok rząd zaplanował 164,8 mld zł co ma stanowić 4,5 % PKB? Deficyt (inaczej niedobór, brak) jest wtedy, gdy wydatki są większe niż dochody, czyli tych 164,8 mld nie ma!, trzeba je pożyczyć, to więcej niż koszt 500+. Do tej pory roczny koszt programu 500+ wynosił około 40 mld, w 2024 będzie 800+ więc roczny koszt wyniesie około 64 mld i jeszcze 100 mld na inne wydatki trzeba będzie pożyczyć. W swoim domowym budżecie też wydajesz więcej niż zarabiasz a Twoje dzieci patrzą na Ciebie z uwielbieniem i mówią wszystkim dookoła, że ich tata jest najlepszy na świecie i ma pieniądze na wszystko?

     • Ja nic od tego rządu nie potrzebuję. Poprostu chce za swoje ciężko zarobione pieniążki żyć i bodaj trochę odłożyć dla dzieci. Ale w tej chwili co zarobię to wydam na rachunki i jedzenie. I nie pierdziel mi że inflacja i wogle. Bo szczerze w dupie to mam.Ja nie chce wegetować tylko żyć.Przez rządy PiSu nie odłożyłem ani grosza tylko tyram na rypane utrzymanie domu. Wartość złotówki jest z du.y. Wystarczy porównać co można kupić za stówkę teraz a co rok czy dwa czy pięć lat temu. Hu. mnie obchodzą te wszystkie polityczne dyrdymały i wywody z du.y. Ja nie chcę żyć na bogato tylko na średnim poziomie. A w tej chwili PiS robi kurde to samo co jest na Ukrainie tam nie ma średniej klasy.Tam podział jest biedny- bogaty i tak u nas będzie w najbliższej przyszłości. I ty mówisz że rząd dobrze gospodaruje podatkami? Byłeś chory przez te osiem lat? Czekałeś w kolejce pół czy rok do specjalisy? Czy prywatnie poszedłeś bo cię na to stać? NFZ leży i kwiczy. Obiecali skrócenie kolejek do specjalistów a są jeszcze dłuższe. A to rozdawnictwo nierobom przeraża. Szczycą się małym bezrobociem a kto ci pójdzie robić za pensję jak na socjalu więcej dostanie i się nie narobi. Rosolik nie pierdziel głupot bo ten rząd tylko umi brac a nie dawać. I nie wyjeżdżaj z trzynastkami i czternastkami czy 800+. bo kto ma trochę pojęcia o ekonomi i potrafi sobie wyliczyć ile z tego wszystkiego ma a ile traci. Już za ryżego w stu procentach było lepiej człowiek mniej zarabiał ale mógł kupić więcej i nawet odłożyć.

     • Oj Radziu. Skoro są pieniądze to czego z USA czy z Kirei broń bierzemy na kredyt. Przy tym co robi PiS to teraz mówi się o zadłużeniu Polski na 1 bilion 200 miliardów. W 2025 prawdopodnie sięgnie 2 bilionów czyli rozpisując: 2 000 000 000 000 zł. Już też zaplanowany deficyt w budżecie na przyszły rok 164,8 mld a będzie pewnie większy bo zazwyczaj tak jest, że jest większy niż zapowiadano. PiS Nas wepchnął w niezłe bagno.

 3. A co planuje PiS. Ustawę OFE gdzie zabiera pozostałe pieniądze na OF? 168 mld zł z likwidacji OFE trafia na IKE lub do ZUS. Tylko, że PO nie ruszało pieniędzy Polaków. A PiS za przelanie z OFE an IKE bierze 15-procentowa opłatę do budżetu. Czyli okradaja Polaków z 25,2 mld złotych z ich własnych oszczędzonych pieniędzy. I tak to Nas OiS oszukuje na każdym kroku. IntKradnąc pomawiając, że to nei ja tylko ktoś inny. I to jest czysty przykład hipokryzji ,że wedlug PiS cały świat rzekomo winny tylko nie PiS. Jak to mówi klasyk ,,Chłopie obudź się”.

 4. O aktywności i zaangażowaniu posłanek i samorzadowców z Pisu na rzecz lokalnej społeczności świadczy najlepiej katastrofalny stan dróg w powiecie Dbały najbardziej o stan własnej kabzy i aby jeszcze ładnie wypaść na zdjęciach. A ja 4 lata temu głosowałem na nią. Nigdy więcej!. Są inni kandydaci , którzy są od lat aktywni społecznie i działają na rzecz powiatu i innych ludzi.

 5. Tak jak przy jednym przedsiębiorcy na Pomorzu. Pllll wyrzucił z siebie to co myśli o obecnej złej władzy i jest mu od razu lepiej 😉 Bo taką na taką władzę to tylko krzyk pozostał bo i tak mają Polaków i Polskę w czterech literach i tych z PiS interesuje tylko napchana kieszeń. Źli ludzie doszli do władzy. Mam nadzieję, że odejdą te złe czasy za niecałe 3 tygodnie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here