Fot. Archiwum.

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania, które odbędzie się początkiem września. Do włączenia się w akcję zachęca Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Do akcji tradycyjnie włącza się Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, która zachęca wszystkich – zarówno młodzież jak i różne grupy zawodowe – do włączenia się do akcji.

Planujemy, że wspólne czytanie odbędzie się w dniu 9 września 2023 r. o godz. 10:00 na lubaczowskim Rynku. Osoby, które chcą wziąć udział w Narodowym Czytaniu prosimy o zgłoszenie się pod nr tel. 16/632 93 50 w. 25 lub osobiście w Czytelni dla Dorosłych MBP w Lubaczowie do dnia 04.09.2023 r.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here