Jerzy Tabaczek, fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Tabaczka. Lekarz, długoletni ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala w Lubaczowie, harcerz, społecznik, pasjonat historii Lubaczowa zmarł 2 lipca, w wieku 88 lat.

Doktor Jerzy Tabaczek urodził się w 1934 roku we Lwowie, ale całe swoje życie związał z Lubaczowem. Przez ponad pół wieku pracował jako lekarz w miejscowym szpitalu, przez 40 lat pełnił funkcję ordynatora oddziału dziecięcego. Był inicjatorem powołania Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Powiecie Lubaczowskim oraz inspektorem pediatrii i kierownikiem specjalizacji wielu lekarzy.

Jego pasją była historia, zwłaszcza dzieje Lubaczowa i regionu. Badał historię lokalnej medycyny, tworząc biogramy miejscowych lekarzy. Jego pracą badawczą była monografia lubaczowskiego szpitala, wydana w 2018 roku. Był również autorem wielu artykułów publikowanych w różnych lokalnych czasopismach oraz należał do zespołów redakcyjnych tych wydawnictw.

Dr Jerzy Tabaczek był także aktywnym członkiem wielu towarzystw społeczno-kulturalnych: Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Był również oddanym harcerzem, angażującym się w prace Instruktorskiego Kręgu Seniora.

Interesował się także kolekcjonowaniem i zgromadził liczne unikalne pocztówki związane z Lubaczowem oraz cenne publikacje, które przekazał Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przyczynił się również do wzbogacenia zbiorów Muzeum Kresów.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 4 lipca (wtorek) o godz. 14:00 Mszą Świętą Pogrzebową w kościele pw. św. Stanisława w Lubaczowie, wcześniej, o godz. 13.30 odmówiony zostanie różaniec w Jego intencji.  Dr Jerzy Tabaczek pochowany zostanie w grobowcu rodzinnym znajdującym się na cmentarzu komunalnym przy ul. T. Kościuszki.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here