Regały paletowe są nieodłącznym elementem każdego magazynu — stanowią fundament efektywnej organizacji przestrzeni składowania. Dzięki nim możliwe jest przechowywanie towarów w sposób uporządkowany, umożliwiający szybki dostęp do potrzebnych artykułów. Regały paletowe oferują wiele zalet, które przekładają się na sprawne funkcjonowanie magazynu. 

Czym charakteryzują się regały paletowe?

Regały paletowe to specjalnie zaprojektowane konstrukcje, które umożliwiają składowanie towarów na paletach w sposób efektywny i bezpieczny. Charakteryzują się wytrzymałą budową, która zapewnia stabilność i nośność dla składowanych palet. Regały paletowe powinny umożliwiać łatwy i wygodny dostęp do składowanych towarów. Odpowiednio zaplanowany układ regałów i systemu przejść zapewni sprawną obsługę i minimalizację czasu potrzebnego do pobrania towaru. Regały powinny być wykonane z solidnych materiałów, niepodatnych na przypadkowe uszkodzenia wózkiem widłowym, które mogą wpłynąć na stabilność całej konstrukcji, dlatego najczęściej wykorzystuje się stal, co gwarantuje im trwałość i odporność na obciążenia 

Najważniejsze parametry regałów paletowych

Regały paletowe muszą być dostosowane do rodzaju towaru, jaki będzie na nich składowany. Nie bez znaczenia pozostaje także wielkość hali magazynowej oraz ilość dostępnego miejsca, które można przeznaczyć na regały. Dlatego wybierając regały paletowe, należy wziąć pod uwagę:

  • – Nośność, czyli maksymalne obciążenie, jakie może udźwignąć dany regał. Niewłaściwie dostosowana nośność do składowanego towaru skutkuje deformacją poszczególnych elementów;
  • – Wysokość i szerokość, które wpływają na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej i zależą od ilości dostępnego miejsca;
  • – System mocowania, czyli zaczepy, bolce, śruby lub spawy. Ważne jest, aby system mocowania był trwały, stabilny i odporny na obciążenia.

O ile wysokość i długość regału uzależniona jest od wysokości hali, tak głębokość odpowiada standardowym wymiarom palety. Projektując regały, należy także uwzględnić odpowiednia ilość miejsca na wytyczenie ścieżek komunikacyjnych, tak aby poruszanie się po magazynie nie było utrudnione. Warto zwrócić także uwagę na materiał, jakim wypełniane są poziomy – na https://regalsystem.pl/ dostępne są dwie opcje, czyli płyty wiórowe i kratownice. Firma świadczy usługi montażu swoich produktów oraz oferuje zarówno nowe, jak i używane regały paletowe.

Czym są regały przepływowe?

Regały przepływowe stanowią specjalną odmianę regałów paletowych, które umożliwiają składowanie towarów w sposób dynamiczny. Działają na zasadzie grawitacyjnej, gdzie towar jest przesuwany po nachylonych rolkach lub kanałach, umożliwiając automatyczne przesuwanie się towaru w kierunku pobierania. Regały przepływowe są szczególnie przydatne w przypadku magazynów, gdzie wymagane jest rotacyjne składowanie towarów o określonej dacie ważności lub przy zachowaniu kolejności FIFO (First In, First Out). W przypadku regałów przepływowych wymagane jest wytyczenie ścieżki załadunkowej i pobraniowej. Zaletą regałów przepływowych jest fakt, że załadunek i rozładunek może odbywać się jednocześnie po różnych stronach regału.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here