Nadmierna wilgoć to odwieczny towarzysz i problem zarówno w miejskich mieszkaniach, jak i prywatnych domach. Zmiana pór roku, ulewne deszcze, ciągłe mycie czy słaba wentylacja – przyczyn może być wiele. A ci, którzy mieszkają w wilgotnym klimacie, np. nad morzem, jeszcze bardziej cierpią z powodu braku świeżego powietrza. Mały, kompaktowy osuszacz powietrza może łatwo i trwale rozwiązać te problemy.

Zasada działania osuszacza nie jest tak prosta, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Powietrze wchodzące do urządzenia przechodzi przez dwa wymienniki ciepła. Są one połączone w jeden obieg wypełniony czynnikiem chłodniczym. Ten ostatni krąży pod ciśnieniem w sprężarce, schładza się, a następnie trafia do pierwszego wymiennika ciepła. Tutaj wilgoć zawarta w powietrzu szybko wyparowuje i tworzy się kondensacja. Z kolei powietrze jest ogrzewane w drugim wymienniku ciepła. W efekcie do pomieszczenia dostaje się osuszone powietrze o normalnej temperaturze, a powstały kondensat zbiera się w specjalnej komorze.

Rodzaje osuszaczy

Istnieją dwa rodzaje osuszaczy: domowe i przemysłowe. Jak można się domyślić, są one stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak mieszkania, domy jednorodzinne czy biura. Są to przenośne, kompaktowe urządzenia o zgrabnej konstrukcji, która bez problemu mieści się we wnętrzu. Wydajność zaczyna się zazwyczaj od 10 litrów na dobę. Kondensat zbiera się w specjalnej komorze, którą należy ręcznie opróżniać. Modele domowe często wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak aromatyzacja, oczyszczanie powietrza czy jonizacja.

Agregaty przemysłowe to duże jednostki o zwiększonej wydajności. Stosowane są głównie w dużych pomieszczeniach: magazynach, halach produkcyjnych, basenach publicznych. Potężne urządzenia o wydajności do 170 litrów na dobę z solidną obudową i bezpośrednim odprowadzaniem kondensatu przez wąż zamiast komory pozwalają na osuszanie dużych ilości powietrza. Często są one zdalnie sterowane i mogą być montowane na ścianie. Aromatyzacja jest rzadko, ale dostępne są takie funkcje jak wstępne podgrzewanie i odszranianie, nieprzerywana praca i rozszerzona tolerancja temperatury pracy.

Wydajność osuszacza

Początkowym parametrem stosowanym przy wyborze osuszacza jest jego wydajność. Mierzy się za pomocą dwóch składników: szybkości wysychania i szybkości wymiany powietrza.

Stopień osuszania

Współczynnik osuszania wskazuje ilość wilgoci usuwanej z powietrza w litrach na dobę.
 
Istnieje wzór na obliczenie wydajności osuszacza w oparciu o Twoją przestrzeń. Powierzchnię tę mnoży się przez współczynnik 0,7. Na przykład osuszacz o powierzchni pomieszczenia 20 m² będzie osuszał 14 litrów dziennie itd.

Należy jednak pamiętać, że jest to wzór bardzo przybliżony. Nie uwzględnia on specyfiki pomieszczenia, a także zalecanego obszaru obsługi, który jest podany na wielu urządzeniach.

Oczywiście zupełnie inny będzie mikroklimat w zwykłej sypialni o powierzchni 20 metrów kwadratowych czy w pokoju bilardowym. Albo że dom nad morzem podlega większym wahaniom wilgotności niż na jakiejkolwiek innej szerokości geograficznej. Dlatego warto wybrać osuszacz, dokonując regulacji pod kątem konkretnych warunków. Niektórzy mogą codziennie suszyć pranie w swoich pokojach, aby spowodować dodatkowe ulatnianie się wilgoci, podczas gdy inni potrzebują osuszacza od czasu do czasu podczas letnich upałów.

Na przykład osuszacz do pomieszczenia o powierzchni 20 m2 może wymagać od 12 do 20 litrów. Jeśli obawiasz się ciągłej wilgoci, kup większy.

Powierzchnię dla basenów i pomieszczeń przemysłowych mnożymy przez 2. Przede wszystkim weź pod uwagę powierzchnię wody. Na 20 m² powierzchni wody potrzebny jest osuszacz o wydajności 40 litrów na dobę lub więcej.

Najdokładniejszy wynik można uzyskać tylko przy użyciu higroskopu. Jest to szczególnie zalecane przy wyborze osuszacza przemysłowego.

Lepiej jednak kupić model o dodatkowej pojemności. Nawet to samo pomieszczenie, jak wspomniano wcześniej, może mieć różne potrzeby w zależności od otoczenia. Kupiony za mały osuszacz będzie pracował zbyt ciężko, aby wytrzymać wysoką wilgotność. 

Wymiana powietrza

Drugi związany z tym czynnik efektywności. Wskazuje on maksymalną objętość powietrza, jaką osuszacz może przetworzyć w ciągu godziny. Jest to również ważny pomiar, ponieważ jeśli urządzenie ma niewystarczającą wymianę powietrza, to po prostu nie zdąży osuszyć Twojego pomieszczenia.

Aby znaleźć odpowiednią wartość, należy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez wysokość ścian i jeszcze trzy razy, bo aby osuszacz był skuteczny, musi przepuszczać powietrze 3-4 razy na godzinę. Typowe pomieszczenie o powierzchni 20 m² wymaga osuszacza o wydajności 150 m³/h. Osuszacz do basenu powinien zaczynać się od 200 m³/h.

Osuszacze przemysłowe mogą osiągnąć wydajność powietrza do 1800 m³/h. To wystarczy, aby trzykrotnie przedmuchać powietrze na powierzchni 240 metrów kwadratowych. 

Wybór właściwego osuszacza

Wybierając osuszacz, weź pod uwagę wielkość i klimat pomieszczenia.

Do standardowego pomieszczenia mieszkalnego o powierzchni nie większej niż 20 m², w którym wilgotność powietrza wzrasta tylko sporadycznie, wystarczy osuszacz o wydajności do 15 litrów na dobę.

W przypadku trwałej wilgoci, długotrwałego wysychania lub wilgotnych dywanów i łóżek należy użyć osuszacza o wydajności 20 litrów na dobę lub większej.

Dla dużych pomieszczeń powyżej 30-40 m² osuszacz powinien mieć 35 litrów na dobę lub więcej, w zależności od mikroklimatu.

Do niemieszkalnych dużych przestrzeni i pomieszczeń przemysłowych należy wybrać duże osuszacze przemysłowe. Najlepiej, aby były one wyposażone w wąż odprowadzający kondensat.

Aby zapewnić komfortową pracę w nocy, w sypialniach lub pokojach dziecięcych, należy wybrać jak najcichsze modele, najlepiej o poziomie hałasu poniżej 45 dB.
Jeśli jesteś wrażliwy na jakość powietrza, cierpisz na alergię lub astmę, osuszacz z jonizacją lub filtracją powietrza będzie wybawieniem.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here