Rynek nieruchomości zmienia się bardzo dynamicznie. Szczególnie w ostatnich latach można obserwować bardzo duże modyfikacje, w zakresie wartości domów, mieszkań, czy też działek. Dlatego też, określenie wartości nieruchomości  wymaga fachowej wiedzy, jaką dysponuje rzeczoznawca majątkowy. Jak znaleźć dobrego specjalistę od analizy rynku nieruchomości? 

Profesjonalna wycena nieruchomości — kiedy może być potrzebna?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista z zakresu wyceny nieruchomości. Zajmuje się on określaniem rynkowej wartości nieruchomości, czyli optymalną ceną, jaką w konkretnym czasie można pozyskać przy sprzedaży jej na lokalnym rynku. Taka wycena powstaje w formie operatu szacunkowego. Jest to dokument, zawierający dokładną opinię na temat wartości nieruchomości wraz z uzasadnieniami danej oceny. 

Usługi rzeczoznawcy majątkowego kierowane są do każdego, kto chce uzyskać konkretną i rzetelną wycenę nieruchomości. Korzystają z nich zarówno klienci indywidualni, jak i firmy, czy nawet urzędy. Najczęściej z usług takich korzysta się przy sprzedaży i kupni nieruchomości. Taka wycena ma jednak zastosowanie także w wielu innych przypadkach, jak choćby:

  • – ustalenie wysokości odszkodowana
  • – ustalenie wysokości opłat skarbowych 
  • – podział majątku
  • – w celach księgowych 
  • – postępowanie komornicze
  • – postępowanie spadkowe
  • – ustalenie wysokości ubezpieczenia nieruchomości. 

A dlaczego właściwie rzeczywiście warto korzystać w takich sytuacjach z pomocy rzeczoznawcy majątkowego? To proste! Usługi specjalisty i rzetelna wycena, pozwalają zminimalizować ryzyko wszelkich strat.

Dobry rzeczoznawca — jakie warunki musi spełniać? 

Obecnie na rynku znajdziemy różne usługi oferujące wycenę nieruchomości. Jednak nie wszystkie są godne uwagi i zaufania. Jedynie rzeczoznawca majątkowy gwarantuje rzetelną wycenę. Taki specjalista musi spełniać odpowiednie warunki. Warto bowiem wiedzieć, że wśród usług tego typu znajdziemy wiele takich, które ich nie spełniają. Tym bardziej należy wykazać się czujnością. Jakie to więc warunki? 

Uprawnienia do wykonywania zawodu

Rzeczoznawcą majątkowym nie może nazwać się każdy. Tytuł ten podlega bowiem ochronie prawnej, a dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami. Wycena mieszkań i innych nieruchomości jest możliwa jedynie, gdy uzyska się specjalne uprawnienia nadane przez Ministra Rozwoju i Technologii. Tym samym, rzeczoznawcą majątkowym tytułować mogą się jedynie te osoby, które mają takie uprawnienia.

Wykształcenie

Rzeczoznawca majątkowy musi posiadać tytuł magistra uczelni wyższej — najlepiej ekonomicznej. Niezbędne jest także ukończenie studiów podyplomowych na kierunku właśnie rzeczoznawstwa majątkowego. Co więcej, konieczne jest także odbycie praktyki zawodowej. 

Pełna zdolność do czynności prawnych 

Rzeczoznawca majątkowy nie może być osobą karaną. Dotyczy to przede wszystkim przestępstw skarbowych oraz innych związanych z kwestiami finansowymi, jak choćby przeciwko obrotowi pieniędzy, mieniu, czy też wiarygodności dokumentów. 

Ubezpieczenie 

Rzeczoznawca majątkowy musi mieć także ubezpieczenie OC. Taka polisa jest w przypadku tego zawodu obowiązkowa, ponieważ zabezpiecza ona przed szkodami, jakie mogą zostać wyrządzone przy określaniu wartości nieruchomości. 

Doświadczenie i skuteczność 

Prócz kwestii typowo formalnych i warunków regulowanych prawnie, dobry rzeczoznawca majątkowy powinien mieć także kilka innych cech. Ważne, aby specjalista taki był przede wszystkim skuteczny i rzetelny oraz aby dysponował aktualną wiedzą na temat rynku nieruchomości. Warto stawiać na sprawdzonych specjalistów z dużym doświadczeniem. Polecenia klientów są w tym przypadku fantastyczną rekomendacją. 

Oczywiście istotna jest także kwestia dostępności wolnych terminów, czy też ceny usługi. Jednak nie powinny być to czynniki decydujące, ponieważ wysokiej jakości usługi, najlepszych specjalistów są warte inwestycji — zarówno czasu, jak i pieniędzy. 

Rzeczoznawca majątkowy Wrocław — gdzie szukać? 

Potrzebna Ci wycena nieruchomości? Wrocław to miasto, w którym bez trudu znajdziesz dobrego specjalistę w tym zakresie! A gdzie właściwie powinieneś szukać? Oczywiście najlepiej przez internet. W ten sposób masz szansę na dotarcie do najlepszych rzeczoznawców w mieście.

Na stronie rzeczoznawcy majątkowego znajdziesz nie tylko informacje na temat specjalisty, ale i wszystko o jego usługach. Dzięki temu szybko zapoznasz się z całą ofertą. Co więcej, na stronie, jak na przykład na bwn-rzeczoznawca.pl, możesz sprawdzić także wszystkie niezbędne uprawnienia danego rzeczoznawcy.    Nieruchomość znajduje się we Wrocławiu lub okolicach? Jeśli potrzebny Ci rzeczoznawca majątkowy, Wrocław to obszar, w którym powinieneś go szukać. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ tylko rzeczoznawca działający na co dzień w tym samym rejonie będzie dysponować odpowiednią wiedzą na temat lokalnego rynku. A przy wycenie nieruchomości jest to niezwykle ważne, ponieważ ceny i warunki różnią się, w zależności od położenia. 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here