Kierowcy motocykli muszą pamiętać, że skrzynia biegów w tych maszynach nie jest synchronizowana, czyli nie posiada mechanizmu wyrównującego prędkości wałka oraz koła zębatego. Takim rozwiązaniem mogą cieszyć się kierowcy samochodów osobowych – w przypadku jednośladów to motocyklista odpowiada za wyrównanie prędkości tych elementów. Chociaż zadanie to może wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości jest ono dość proste. Dowiedz się, jak dobrze zmieniać biegi w motocyklu.

Mechanizm zmiany biegów w motocyklu

Jedną z podstawowych czynności wiążących się z prowadzeniem wielu pojazdów mechanicznych jest zmiana biegów – jest tak również w przypadku motocykli. Zmiana biegów do góry następuje, gdy chcemy zwiększyć prędkość pojazdu, natomiast zmiana w dół, czyli redukcja, następuje przy zwalnianiu. Każdy kierowca powinien zapoznać się z zasadami prawidłowej zmiany biegów, gdyż popełnianie błędów w tym zakresie może skutkować m.in. szarpaniem pojazdu i utratą panowania nad nim bądź zablokowaniem tylnego koła. Taka sytuacja może prowadzić do stłuczki bądź upadku, który będzie niebezpieczny zarówno dla motocyklisty, jak i jednośladu.

Zmiana biegów w motocyklu – o tym pamiętaj

Skrzynia biegów jest skrzynią sekwencyjną – to podstawowa informacja, o której powinni pamiętać wszyscy początkujący motocykliści. Oznacza to, że jednorazowo możliwa jest zmiana tylko jednego biegu w górę bądź w dół. Sprawia to, że podczas ruszania pojazdu zmieniamy bieg z luzu na bieg pierwszy, aby następnie przejść do biegu drugiego. Jeśli chodzi natomiast o redukcję biegów, z trzeciego biegu możemy przejść do drugiego, by dopiero z niego zmienić bieg na pierwszy. W zależności od modelu pojazdu, możemy wyróżnić cztero-, pięcio- oraz sześciobiegowe skrzynie.

Ponadto, niezwykle ważne jest, aby podczas zmiany biegów używać sprzęgła! Wciskamy je za każdym razem podczas czynności zmiany biegów. Co więcej, aby jazda była stabilna i płynna, konieczne jest jego powolne puszczanie. Zmiana biegów w motocyklu nie może odbywać się bez użycia sprzęgła, jeśli zależy nam na żywotności tego komponentu.

Wyposaż swój motocykl w wysokojakościowe dźwignie biegów, które zapewnią duży komfort jazdy. Sprawdź części o doskonale wyprofilowanym kształcie na https://sklep.abcmotoru.com.pl/dzwignia-biegow.

Zmiana biegów motocykla w górę

Aby zmienić bieg, należy delikatnie się rozpędzić na obecnym biegu – wtedy przygotowujemy się do zmiany, odpowiednio układając stopy na podnóżku czy chwytając klamkę sprzęgła. Wtedy wciskamy sprzęgło, puszczamy gaz i zmieniamy bieg – robimy to odpowiednio energicznie, do końca, czyli momentu wyczucia oporu. I wtedy dodajemy gaz, aby następnie puścić sprzęgło.

Redukowanie biegów w motocyklu – jak to zrobić?

Jeśli chodzi o redukcję biegów, jest ona odrobinę trudniejsza. Zanim zmienimy bieg powinniśmy zwolnić, czyli puścić gaz. W razie potrzeby należy zwolnić używając też hamulców. Wtedy umieszczamy dłoń na sprzęgle, a stopę kładziemy nad lub na dźwignię zmiany biegów. Wciskamy sprzęgło i zmieniamy bieg. Dopiero wtedy puszczamy sprzęgło.

Możemy również dokonać redukcji z międzygazem, kiedy zwolnimy, przygotujemy się do zmiany biegu, wciśniemy sprzęgło i dodamy gaz. Wtedy możemy zmienić bieg, aby następnie odjąć gazu i powoli spuścić sprzęgło.

Prawidłowa zmiana biegów w motocyklu – zasady

Aby dobrze zmienić bieg w motocyklu, należy dokładnie operować dźwignią – niedosunięcie tulei może skutkować uszkodzeniem komponentu. Bardzo ważne jest również dbanie o kondycję sprzęgła i jego właściwą regulację – należy unikać zmiany biegu bez jego wykorzystania! Co więcej, nie należy praktykować siłowej obsługi przekładniowej skrzyni. Jeśli bieg nie chce wskoczyć, należy spróbować od nowa. Powinniśmy też pamiętać, aby nie dotykać dźwigni zmiany biegów poza momentami zmiany przełożeń.

Niezwykle ważne jest, aby dbać o stan dźwigni skrzyni biegów w motocyklu. Kiedy zauważymy jakiekolwiek usterki, należy niezwłocznie skontaktować się z mechanikiem i wymienić uszkodzone komponenty. Jeśli będziemy stosować się do tej zasady, będziemy mogli cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą na jednośladzie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here