Położenie Lubaczowa na terenie południowo-wschodniej Polski, w odległości zaledwie 13 km od granicy z Ukrainą i ok. 170 km od granicy ze Słowacją, otwiera drogę do podróży po południowo-wschodniej Europie. W poniższym artykule proponujemy samochodową wycieczkę do Rumunii, dokąd można się dostać w takim samym czasie jak do Gdańska.

Do Rumunii bliżej niż do Gdańska

Mimo że pod względem czasowym podróż do Gdańska i Rumunii trwa tyle samo – ok. 7 godzin – odległość do kraju ze stolicą w Bukareszcie jest znacznie krótsza. Wynosi bowiem ok. 430 km, podczas gdy dotarcie do największego miasta Pomorza wymaga przemierzenia aż 715 km. Przekłada się to wprost na koszty podróży – do Rumunii dojedziesz znacznie taniej niż do Gdańska. Tymczasem w tym niezwykłym, choć wciąż dość słabo popularnym turystycznie kraju czekają Cię niezliczone atrakcje. Dlaczego warto się tam udać?

Północna Rumunia

Już zaledwie po pokonaniu 17 km kilometrów po przekroczeniu granicy węgiersko-rumuńskiej znajdziesz się w Satu Marte – mieście ciekawym, choć stanowiącym dopiero przedsmak tego, co Cię czeka w tym kraju. Mieszanka kultury i architektury węgiersko-rumuńskiej robi duże wrażenie, jednak gdy przemierzysz kilkadziesiąt kilometrów dalej na wschód, Twoim oczom ukażą się niesamowite widoki. Rozległe przestrzenie i strzeliste, monumentalne góry, malowane cerwkie, zielone łąki i pastwiska, a pośród nich małe wioski, w których czas się zatrzymał – właśnie tak wygląda północna Rumunia.

Szczególnie atrakcyjne pod względem turystycznym są dwa regiony północnej części kraju – Maramures i Bukowina. W stolicy Bukowiny – Bystrzycy – znajduje się przepiękne stare miasto, a sam obszar jest zamieszkany przez wielu Polaków, którzy w tradycyjny sposób żyją tu od lat i wciąż pamiętają o swoim pochodzeniu oraz polskiej kulturze. Wybierając się samochodem do Rumunii, pamiętaj, aby wykupić odpowiednie polisy turystyczne.

Transylwania

Podążając dalej na południe, rekomendujemy zatrzymanie się w Kluż Napoka – miasto samo w sobie jest ciekawe, a przy tym stanowi świetne miejsce wypadowe do zwiedzania Transylwanii. A właśnie Siedmiogród, jak inaczej określa się ten region, jest uznawany za jedną z największych atrakcji Rumunii. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy weźmie się pod uwagę jedyne w swoim rodzaju pasma górskie, pośród których jak grzyby po deszczu wyrosły średniowieczne warownie i zamki. Do najbardziej znanych należy ten, w którym ponoć żył Drakula – Zamek Bran.

Właśnie dziewicze, nieodkryty góry są największym skarbem Rumunii. Jeżeli należysz do osób, które lubią górskie przechadzki i piękne widoki z wysokich szczytów, zamiast wybierać się w zatłoczone Tatry, niebotycznie drogie Alpy czy obfotografowane z każdej strony włoskie Dolomity (jeśli jednak wybierasz się do tego kraju, wyrób sobie EKUZ Włochy), odkryj rumuńskie pasma, które zwiedzisz tanio, mając pewność równie atrakcyjnych, a może i ciekawszych wrażeń. W Rumunii zachwycające są jednak także niziny, o czym przekonasz się osobiście, gdy dotrzesz do położonej na południu delty Dunaju. W szczególności polecamy spływ kajakowy w tym miejscu – niezapomniane wspomnienia gwarantowane.

Morze Czarne

Jakby tego było, w kraju ze stolicą w Bukareszcie możesz spędzić dzień czy weekend nad morzem. Co prawda plaże nie są tak dobrze utrzymane jak np. w pobliskiej Bułgarii, jednak mimo to warto na własne oczy zobaczyć Morze Czarne i wykąpać się w nim. A do tego dochodzą jeszcze przecież dziesiątki pięknych, jedynych w swoim rodzaju miast, jak Sighisoara, Sinaia, Sybin, Braszów czy Timisoara. Krótko mówiąc: polecamy Rumunię!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here