Od początku 2023 roku województwo podkarpackie będzie wspólnie z powiatem lubaczowskim prowadzić Muzeum Kresów w Lubaczowie. Umowę w tej sprawie podpisano dziś (12.12) w Rzeszowie.

Zabiegi o zaangażowanie samorządu województwa podkarpackiego w działalność Muzeum Kresów w Lubaczowie trwały od kilku lat. Ich inicjatorem był starosta lubaczowski Zenon Swatek wraz z poseł na Sejm RP Anną Schmidt. Proces formalny w tym zakresie rozpoczął się rok temu, kiedy to do marszałka województwa podkarpackiego wpłynęło oficjalne pismo z prośbą o rozpoczęcie takiej procedury. Kilka tygodni później wstępną wolę przyjęcia przez województwo podkarpackie roli współorganizatora muzeum wyraził zarząd województwa. W 2023 roku nastąpiły dalsze kroki – uchwała radnych wojewódzkich z końca czerwca, ustalenie zasad współprowadzenia instytucji i przygotowanie stosownej umowy. Całość zwieńczyły uchwały radnych wojewódzkich i powiatowych podczas listopadowych sesji oraz dzisiejsze uroczyste podpisanie umowy, którą sygnowali: marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch oraz starosta Zenon Swatek i wicestarosta Barbara Broź. W podpisaniu umowy uczestniczył także dyrektor lubaczowskiego muzeum – Piotr Zubowski oraz dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego – Robert Godek. 

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl, o podpisaniu umowy zdecydował ponadregionalny charakter działalności Muzeum Kresów w Lubaczowie w zakresie ochrony, zabezpieczenia i udostępniania muzealiów, realizowanych prac konserwatorskich, wystaw, edukacji oraz wydarzeń kulturalnych, a także innych działań wpisujących się w misję i strategię rozwoju województwa podkarpackiego.

Podpisana umowa została zawarta na okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2027 roku. W jej ramach województwo podkarpackie już od 2023 roku będzie przekazywać co roku Muzeum Kresów w Lubaczowie dotację w wysokości nie niższej niż 650 tys. złotych. Z kolei powiat lubaczowski zobowiązał się do corocznej dotacji w wysokości 1,4 mln złotych.

Galeria zdjęć, fot. Anna Magda, Biuro Prasowe UMWP.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here