W piątek, 11 listopada upamiętnimy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Jak poszczególne gminy będą obchodzić to święto? Poznajcie programy uroczystości.

11 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Obchodzimy wówczas w Polsce święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez nasz kraj w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Można je celebrować na wiele sposobów. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami. Tego dnia władze samorządowe z naszego regionu także organizują obchody rocznicowe. Jak w tym roku będą celebrować to święto? Sprawdziliśmy.

Lubaczowie uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 pod Pomnikiem Niepodległości, gdzie tradycyjnie złożone zostaną wiązanki kwiatów i odbędą się okolicznościowe przemówienia. Następnie w Konkatedrze ruszy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Pieśni i Tańca KRESY, Chórem Dziecięco-Młodzieżowym CANZONETTA i Chórem Konkatedralnym. Obchody zakończy msza święta w intencji Ojczyzny.

Sporo wydarzeń patriotycznych będzie miało miejsce na terenie gminy Lubaczów. Wydarzenia, zgodnie z prezentowanym przez nas harmonogramem, będą miały miejsce w Podlesiu, Baszni Dolnej, Załużu, Opace, Dąbkowie oraz Młodowie i Karolówce. W ramach tego cyklu, w sobotę odbędą się m.in. uroczystości 15-lecia JS 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.

Bogaty program uroczystości zaproponowała swoim mieszkańcom gmina Cieszanów. Obchody rozpoczną się o godz. 10:30 przy kościele pw. św. Wojciecha w Cieszanowie występem artystycznym dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Po prezentacjach odprawiona zostanie msza święta. Następnie uczestnicy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Cieszanowa przejdą na Rynek, gdzie rozpocznie się część oficjalna. O godz. 12:30 Orkiestra Dęta wystąpi z koncertem. Nie zabraknie wspólnego patriotycznego śpiewania z zespołem Niezapominajki. Wieczorem odbędzie się także Potańcówka w stylu retro.

W Horyńcu-Zdroju wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczęły się już dziś. Z kolei w piątek zaplanowano oficjalną część uroczystości, która rozpocznie msza święta w kościele Zdrojowym oraz wieczór poetycki w Gminnym Ośrodku Kultury. Sobota minie pod znakiem rywalizacji sportowej i organizowanych w Horyńcu-Zdroju Zawodów Pływackich „Płyniemy dla Niepodległej”.

Narolu świętowanie rozpocznie się o godz. 11:00 Liturgią w kościele parafialnym. Po nabożeństwie uczestnicy udadzą się pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów i odbędą się oficjalne uroczystości. Ponadto, jak co roku Gmina Narol uczestniczy w akcji „Niepodległa do hymnu”. Organizatorzy zachęcają więc do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego ok. godz. 12.00 przy pomniku. Dodatkowo Gminny Ośrodek Kultury przygotował KONCERT PATRIOTYCZNY. W Centrum Koncertowo-Wystawienniczym o godz. 18.00 wystąpią Kapela Galicjanie, Galicjanki z Roztocza oraz Zespół Ziemi Narolskiej. Po koncercie, o godz. 19.00, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt.: „Ostatnia bitwa 6. Dywizji. Cienie polskiego września 1939 r.”.

Odrębne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się także w Rudzie Różanieckiej. Rozpocznie je o godz. 15:00 msza święta w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Antoniego. Dalsza część wydarzenia to złożenie wiązanek pod Pomnikiem 100-lecia Niepodległości oraz występy okolicznościowe i koncert patriotyczny w świetlicy wiejskiej.

Starym Dzikowie msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie o godz. 11:30 w kościele parafialnym. Przy pomniku delegacje złożą wiązanki kwiatów. Odbędzie się również uroczysta akademia w hali sportowej.

Natomiast w Gminie Wielkie Oczy obchody rozpoczną się nieco wcześniej, bo 10 listopada. Organizatorzy zapraszają na III Wieczór Piosenek Patriotycznych i Żołnierskich pn. „Żeby Polska była Polską” do Łukawca. O godz. 17:20 przed świetlicą wiejską odśpiewany zostanie hymn państwowy i wciągnięta zostanie flaga na maszt. Następnie rozpocznie się wspólne śpiewanie Piosenek Patriotycznych i Żołnierskich w wykonaniu uczniów, harcerzy, zuchów Publicznej Szkoły Podstawowej w Łukawcu, zespołu „Katarzynki” oraz lokalnych wykonawców. W trakcie wydarzenia organizatorzy zaplanowali poczęstunek.

11 listopada uroczystości przeniesione zostaną do Wielkich Oczu, gdzie o godz. 11:00 w sanktuarium odprawiona zostanie msza święta. Po niej odbędzie się przemarsz pod Pomnik Ofiar II Wojny Światowej. Tam nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Grupa muzyczna i uczniowie ZSP w Wielkich Oczach wystąpią w montażu słowno-muzycznym, odczytany zostanie Apel Poległych i złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem. Następnie, o godz. 13:30 organizatorzy zaproszą na Rajd Rowerowy do Pamiątkowej Mogiły Lotników w Czaplakach.

W Oleszycach uroczystości zainauguruje msza święta o godz. 11:00, a po niej uroczystości będą miały miejsce pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here