Historię Władysława Jana Furtka poznają m.in. uczniowie szkół z terenu powiatu lubaczowskiego.

Mieszkańcy naszego regionu zapoznają się z historią mieszkańca Cieszanowa – Władysława Jana Furtka. Jego relacja stanowi świadectwo prawdy o zbrodni katyńskiej.

Grupa nieformalna Pasjonaci Historii Regionalnej realizuje projekt „Ocalony z Katynia. Niezwykła historia Władysława Jana Furtka”. W jego ramach uczestnicy licznych spotkań w naszym regionie poznają historię pochodzącego z Cieszanowa jeńca z obozu w Kozielsku, który ocalał spośród wielu osób przeznaczonych do likwidacji przez Sowietów w czasie II wojny światowej. Opisał on warunki panujące w niewoli.

Wyżywienie było w tych obozach marne. Otrzymywaliśmy je nierównomiernie ani co do ilości, ani co do czasu. Składało się tylko z kawałka chleba i 2-krotnie na dobę zupy z soczewicą. Mieszkaliśmy w barakach drewnianych, nieopalanych, nieszczelnych. Do spania nie mieliśmy koców, tak że przymrozki, wtedy już panujące, dawały nam się we znaki, a nawet spowodowały u niektórych ludzi zapalenie płuc.”

Niestety niewiele wiadomo o dalszych losach Władysława Jana Furtka. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie podjął studia. Przez pewien czas mieszkał w Londynie. 2 lipca 1949 roku otrzymał obywatelstwo brytyjskie. W okresie późniejszym przeniósł się do Szkocji, gdzie zmarł 13 czerwca 1985 roku.

Publiczna projekcja filmu będzie miała miejsce wg. harmonogramu:

– Stary Dzików – 21.10. 2022 godz. 17:00, cerkiew św. Dymitra w Starym Dzikowie,
– Oleszyce – 26.10.2022, godz. 17:00, Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Oleszycach,
– Cieszanów – 27.10.2022 godz. 17:00, Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieszanowie,
– Lubaczów – 28.10.2022 godz. 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie.

W ramach projektu, oprócz filmu została wydana broszura „Ocalony z Katynia. Niezwykła historia Władysława Jana Furtka”, którą bezpłatnie otrzymują uczestnicy spotkań.

Spotkania są realizowane w ramach zadania Obywatelskie Roztocze. Działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji Roztocza. Projekt „Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze”.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Cieszanowie.

PZ, hp, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

6 komentarze

  1. https://m.youtube.com/watch?v=KKyyYbMx6YM

    A z czerwonymi tylko tak. Dlaczego w Polsce tego nie zrobiono? Tylko mieli lekkie ładowanie? Bo sie jedni z drugimi dogadali i tu towarzysz czarzasty mial racje. Wszędzie byly sluzby,w kazdym socjalistycznym kraju. Tylko tam mozna bylo to rozpieprzyc. U nas nie. Towarzysze pozostali. I nie jest dla mnie wazne czy dzis sa w PiS czy po czy psl a lewica to wiadomo. Mowi bolek do Kiszczaka- cesiek,ale to sie nie wyda? Na co ten- po moim trupie! Prorok normalnie

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here