W niedzielę (14.04) w Lubaczowie uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej, upamiętniając tych, którzy zginęli z rąk NKWD. Kombatanci, strzelcy, harcerze oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli hołd Lubaczowianom, których nazwiska figurowały na Pomniku Katyńskim przy nowym cmentarzu, odsłoniętym w 2014 roku.

Na uroczystości, które odbyły się przy pomniku, uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd ofiarom. Tablice pomnika zawierają nazwiska 10 Lubaczowian oraz osób związanych z miastem, które zostały zamordowane w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni, razem z 22 tysiącami innych niewinnych osób.

Dziekan lubaczowski, ksiądz Andrzej Stopyra, przewodniczył krótkiej modlitwie, która stanowiła ważną część ceremonii. Następnie delegacje udały się do Konkatedry, gdzie odprawiona została msza święta, a także złożono kwiaty przy tablicy katyńskiej na ścianie Sanktuarium.

Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej w Lubaczowie jest kontynuowana dzięki staraniom społeczności lokalnej, która nie zapomina o tragicznych wydarzeniach sprzed lat. Odsłonięcie Pomnika Katyńskiego oraz organizowane corocznie uroczystości upamiętniające są wyrazem pamięci i szacunku dla tych, którzy stracili życie w okrutnych warunkach sowieckich represji.

Galeria zdjęć, fot. Powiat Lubaczowski.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here