Fot. Alicja Mróz

W minioną sobotę (08.10) w Horyńcu-Zdroju odbył się wernisaż wystawy drzeworytów autorstwa Józefa Lewkowicza i jego uczniów. Ekspozycję można oglądać w holu Gminnego Ośrodka Kultury do 19 października.

Na wystawie prezentowane są prace mistrza Józefa Lewkowicza i jego uczniów: Jagody Kostrzyckiej, Błażeja Kostrzyckiego, Antoniny Kołodziej, Ignacego Kołodziej, Aleksandra Kołodziej, Tymka Bochen, Natalii Bochen, Arkadiusza Bochen, Rozalii Cencory, Anny Krzemińskiej, Katarzyny Petrykowskiej, Renaty Polczak, Kamila Polczak, Anny Serkis-Wojtowicz, Grzegorza Ciećki.

Józef Lewkowicz to artysta ludowy z Nowego Sioła w gminie Cieszanów, który od ponad 40 lat pasjonuje się rzeźbą w drewnie i kamieniu. Jest samoukiem, prócz rzeźby zajmuje się również wieloma innymi dziedzinami twórczości. Aktywnie prezentuje swoje dzieła na różnorodnych wystawach, okolicznościowych wydarzeniach, jarmarkach, opowiada o historii regionu i jego dziedzictwie kulturowym, jakim jest szczególnie drzeworyt. Jego misją jest powrót do korzeni, przekazywanie dawnej tradycji artystów ludowych i reaktywacja drzeworytu płazowskiego.

Od wielu lat prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z rzeźby. W 2018 roku rozpoczął współpracę z lokalną animatorką kultury Anną Serkis-Wojtowicz oraz regionalistą, kolekcjonerem – Grzegorzem Ciećką. Ich współpraca przyniosła niesamowite efekty. W 2020 roku pan Józef Lewkowicz uzyskał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na reaktywację dawnej sztuki Podkarpacia i Roztocza, czyli kamieniarki bruśnieńskiej i drzeworytu płazowskiego, a w 2022 roku jego działania dotyczące wskrzeszenia drzeworytu płazowskiego zostały docenione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego wpisem do „Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.

Teraz uformowała się nowa grupa drzeworytników. Mieszkańcy regionu, w tym rodziny z dziećmi mocno zainteresowały się tą sztuką i rozpoczęły naukę drzeworytnictwa u Pana Lewkowicza w ramach inicjatywy, która powstała dzięki grantowi z Obywatelskiego Roztocza. Wystawa, której wernisaż odbył się w sobotę (08.10) pozwala na ukazanie prac Józefa Lewkowicza i jego uczniów.

Wystawa potrwa do 19 października 2022r.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 – 2030 Komitet do spraw Pożytku Publicznego. Operatorem regionalnym zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze.

Galeria zdjęć, fot. Alicja Mróz.

elubaczow.com, horyniec.info


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here