Miłośnicy rowerów i historii mogą zgłosić się do rowerowego rajdu pamięci pn. „Ofiarom II Wojny Światowej i Sybirakom”. Rajd rozpocznie się w niedzielę, 18 września o godz. 10:00, a udział w nim jest bezpłatny.

Rajd rozpocznie się o godz. 10:00. Rowerzyści wyruszą w trasę liczącą około 38 km. Start ulokowany będzie na dziedzińcu Urzędu Miasta i Gminy Oleszyce, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów przy pomniku. Następnie uczestnicy udadzą się w kierunku Nowego Dzikowa, do uroczyska Horaj, gdzie w symbolicznej chwili zadumy połączą się z bohaterami Bitwy pod Oleszycami, żołnierzami 21. Dywizji Piechoty Górskiej pod dowództwem gen. Józefa Kustronia. Następnie przejadą przez nieistniejącą dziś wieś – Pierożki i znajdą się na szlaku odwrotu 21. Dywizji Piechoty Górskiej. Odwiedzą również synagogę oraz cerkwi w Starym Dzikowie i wrócą do leśniczówki Zabiała, gdzie czekać na nich będzie poczęstunek. Ponadto osoby chętne będą mogły wydłużyć trasę o około 10 km poprzez włączenie do niej przejazdu przez dawną wieś Miłków, czyli miejsce pełne wielokulturowego dziedzictwa i pokojowej koegzystencji trzech narodów w okresie międzywojennym.

– Rajd będzie stanowił bezpośrednie nawiązanie do odsłonięcia pomnika przy Urzędzie Miasta i Gminy Oleszyce, który upamiętnia tutejsze ofiary II Wojny Światowej, w tym zesłańców na Syberię, w latach 1939–1947. Chcąc nadać szczególną rangę temu wydarzeniu proponujemy trasę wypełnioną historią Oleszyc i okolic – wyjaśniają organizatorzy.

Zgłoszenia do rajdu przyjmowane są e-mailowo: info@czasnapomoc.iap.pl. Wszelkich informacji udziela Marek (tel. 608-442-582).

Organizatorami wydarzenia są Członkowie Stowarzyszenia „Czas na Pomoc”, Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce oraz Nadleśnictwo Oleszyce.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here