Muzeum Kresów w Lubaczowie włącza się w obchody Międzynarodowej Nocy Muzeów 2022. Od 27 do 29 maja zaprasza więc na cykl wydarzeń, na który składają się warsztaty, koncert, zwiedzanie wystaw, wieczór opowieści chasydzkich, spacery miejskie oraz wernisaż wystawy.

Pierwszego dnia, w piątek, uczestniczyć będzie można w warsztatach zamkniętych „Sztetl przez dziurkę od klucza”. Połączą one sztukę opowiadania historii z edukacją plastyczną i etnograficzną. Będą zawierały również praktyczne ćwiczenia pracy z głosem, ciałem, obecnością sceniczną, z pamięcią ustną i kompozycją narracji opowiadanej na żywo, z silnym elementem improwizacji. Uczestnicy odkryją jak wyglądało dawniej życie codzienne w wielokulturowym miasteczku, czym zajmowali się chasydzi, jak się ubierali, jak świętowali. Następnie z kopii dawnych fotografii i obrazów stworzą przestrzenny kolaż. W pudełkach zamkną opowieść i poznając jej strukturę nauczą się, jak ciekawie przekazać ją innym. W ilu wariantach można opowiedzieć historię zamkniętą w skrzyneczce? Czy zmienia się ona w zależności od słuchacza? Odpowiedzi szukać będzie można w czasie warsztatów.

Zajęcia, które poprowadzą opowiadaczki historii, edukatorki i badaczki z Mazowieckiego Instytutu Kultury – Anna Woźniak i Beata Frankowska, ruszą o godz. 9:00 w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym. Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa „Jorcajt – czas chasydów”.

Tego dnia o godz. 19:00 ruszy wieczór opowieści chasydzkich „Widzieć jasno w zapomnieniu”. W Galerii Oficyna uczestnicy dowiedzą się dlaczego cadycy cieszyli się wielkim uznaniem, byli uważani za mędrców, świętych i uzdrowicieli oraz co dziś pozostało po chasydzkiej tradycji w przypowieściach i w ekstatycznych pieśniach bez słów, zwanych niggunami.

Natomiast w sobotę (28 maja) w Galerii Oficyna o godz. 9:00 rozpocznie się druga część warsztatów „Sztetl przez dziurkę od klucza”. W południe ruszy pokaz otwarty uczestników zajęć. Ponadto o godz. 12:00 Muzeum Kresów otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Do godz. 24:00 będzie można oglądać wystawy stałe i czasowe. Z kolei Zespół Cerkiewny w Radrużu otwarty będzie od godz. 10:00 do 20:00. Dodatkowo dla miłośników dźwięków akordeonowych z koncertem wystąpi Marek Majcher. Jego recital odbędzie się o godz. 20:00 w Galerii Oficyna.

Ostatniego dnia obchodów, w niedzielę 29 maja organizatorzy zaproszą na spacery miejskie (godz. 11:00, 13:30, 16:00). Barbara Łuczkowska oprowadzi uczestników „Śladami żydowskiego Lubaczowa”. Na trasie znajdzie się Rynek, miejsce po lubaczowskiej synagodze i cmentarz żydowski. Ostatnim punktem programu Międzynarodowej Nocy Muzeów będzie wernisaż wystawy „Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie”. O godz. 18:00 w Muzeum Kresów po ekspozycji oprowadzi kurator Barbara Kubrak.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Na Noc Muzeów zaprasza dyrektor Muzeum Kresów Piotr Zubowski.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here