Sanocki zespół muzyczny reprezentujący muzykę folkową – WERNYHORA wystąpił w niedzielę (16.05) w Zespole Cerkiewnym w Radrużu w ramach Nocy Muzeów 2021. Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w wydarzeniu mamy nagranie koncertu, a także obszerną relację fotograficzną.

WERNYHORA to grupa, która w swoich muzycznych poszukiwaniach kieruje się głównie w stronę muzyki ludowej i dawnej. W tym pierwszym przypadku muzycy twórczo sięgają głównie do tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza do muzyki mieszkańców Karpat. Choć zespół istnieje od niedawna, jego muzyka zdobyła ogólnopolskie uznanie. Wernyhorę doceniono m.in. na najważniejszym polskim festiwalu folkowym XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, na którym zespół zdobył Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności.

Zespół składa się z trójki utalentowanych muzyków. Daria Kosiek jest wokalistką zespołu i stypendystką MKiDN. Wyróżnia się niepowtarzalnym głosem. Jej charakterystyczny śpiew nagradzany był głównymi nagrodami m.in. na festiwalach Kropa i Sabałowe Bajania (2019). Śpiewa także w kobiecym zespole Widymo. W Wernyhorze za instrumenty smyczkowe, w tym fidel i viela de gamba odpowiada Anna Oklejewicz – multiinstrumentalistka rozkochana w instrumentach smyczkowych, grająca w projektach pagan metalowych i dark folkowych. Zespół swoim doświadczeniem wzbogaca także Maciej Harna – lirnik i aranżer, muzykolog, pedagog, twórca multi instrumentalnej Orkiestry Jednej Góry Matragona, współpracuje z zespołami KSU, Lirofonia, Karpaton (Słowacja). Stypendysta MKiDN.

Transmisję koncertu przygotowanego przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gminę Horyniec-Zdrój można obejrzeć na facebook’u.

Przedstawiamy także relację zdjęciową.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here