W Lubaczowie obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jak co roku, 13 kwietnia złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie i odprawiono mszę świętą w Konkatedrze.

W czasie uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim odśpiewano Hymn Polski, odbyły się okolicznościowe przemówienia, odczytano Apel Poległych i zmówiono modlitwę. Wiązanki kwiatów złożyły władze rządowe, samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, kombatantów, pracownicy oświaty i harcerze. Ponadto, o godz. 18:00 w Konkatedrze odprawiono mszę świętą oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przypominamy, że Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. W zbiorowych mogiłach w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie, Miednoje koło Tweru i w pobliżu Charkowa pogrzebano blisko 22 tysiące jeńców wojennych. 10 z nich związanych było z Lubaczowem (5 osób urodziło się w mieście). 

Galeria zdjęć, fot. Powiat Lubaczowski.

AH, elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here