Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na wernisaż wystawy „Jorcajt – czas chasydów”, który odbędzie się w niedzielę, 6 lutego, o godz. 16.00 w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Na wystawie, która współorganizowana jest z Muzeum Etnograficznym – Oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zobaczymy fotografie Joanny Sidorowicz, Dariusza Gawrońskiego, Piotra Krasa i Jerzego Sobola. Zdjęcia obrazują uroczystości jorcajtowe cadyków pochowanych na cmentarzach żydowskich w centralnej i wschodniej Polsce (Lelów, Leżajsk, Radomsko), a także na Ukrainie (Humań, Bracław, Międzybóż). Kuratorem wystawy jest Joanna Kurbiel, adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Etnograficznego – Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Jorcajt jest bardzo ważnym wydarzeniem dla chasydów. To w tradycji żydowskiej rocznica śmierci. Wierzą oni, że w tym dniu dusza zmarłego powraca do miejsca pochówku, a cadyk  jest kanałem pośredniczącym pomiędzy chasydem a Stwórcą. Zatem jorcajt cadyka jest niepowtarzalną okazją do bezpośredniego kontaktu z Nim, a zaniesione wtedy prośby i modlitwy zostaną wysłuchane.

Żydzi ten czas spędzają bardzo radośnie. Odwiedzają wówczas grób zmarłego, zostawiają kamyczki na macewie (nagrobku), odmawiają modlitwę Kadysz, zapalają jorcajtową świecę, która według tradycji powinna się palić przez 24 godziny, a także studiują Torę i recytują psalmy, szczególnie na grobach znaczących rabinów czy cadyków.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here