Czy w 2022 roku apteki w Lubaczowie będą pełnić dyżury całodobowo czy czynne będą tylko do 23:00? Sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta, ale być może w nocy po lek trzeba będzie wybrać się w dalszą drogę.

Zgodnie z art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne to rada powiatu określa rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na swoim terenie, w tym ustala harmonogram ich dyżurów w dni wolne od pracy. Od wielu lat na przełomie listopada i grudnia radni powiatu lubaczowskiego uchwalali grafiki nocnych dyżurów aptek oraz ich pracy w niedziele i święta. Z uwagi na to, że obecnie w Sejmie toczą się prace nad zmianą prawa farmaceutycznego, zaproponowano, by w 2022 roku apteki w powiecie lubaczowskim pełniły dyżury od poniedziałku do piątku do godz. 23:00, a w niedzielę i święta – całodobowo.

Zmiany podyktowane są wynikami badań przeprowadzonych przez NFZ. Wynika z nich, że leki ratujące życie stanowią promil ogólnych zakupów po godz. 23.00 w aptekach, a ruch w nich jest o tej porze niewielki i w praktyce zanika. Podkreślić trzeba, że NFZ zmienił też zasady finansowania – teraz zapłaci za dyżury od poniedziałku do piątku od 21:00 do godz. 23:00, zaś w dni wolne od pracy – do godz. 18:00. Jeśli powiat uzna, że apteka ma działać dłużej, będzie musiał zapłacić za dodatkowe godziny dyżurów.

Jak się jednak okazuje, problem nie tkwi tylko w finansach. Obecny na sesji farmaceuta Grzegorz Drozd zaznaczał, że w godzinach otwarcia apteki, powinien pracować w niej magister farmacji, a w naszym regionie brakuje osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Zwracał on także uwagę, że pacjenci realizują recepty przeważnie do godz. 23:00 i akcentował, że leki przeciwbólowe kupić można na stacji benzynowej, a w nagłych przypadkach dzwoni się po pogotowie.

W czasie sesji radni dość długo rozważali czy skrócić godziny dyżurów aptek. Argumentowali m.in., że często pilna potrzeba zakupu leku o niestandardowej porze, np. w nocy jest wynikiem udzielonego świadczenia zdrowotnego w tym trybie.

O merytoryczną rozmowę z farmaceutami oraz dokładną analizę potrzeb mieszkańców zaapelowała radna Dorota Rachwalik, która zaproponowała także by dyżury pełniły nie tylko apteki z Lubaczowa, ale także z innych miejscowości powiatu.

Kwestia ta została przełożona na następną sesję i to w grudniu ma zapaść decyzja, w jakich godzinach apteki powiatu lubaczowskiego pełnić będą dyżury.

AH, elubaczow.com

9 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here