Fot. Anna Serkis-Wojtowicz

Miejski Dom Kultury zaprasza na wystawę Józefa Lewkowicza „Drzeworyt… Nie tylko płazowski”. Wernisaż odbędzie się już w piątek (26.11) o godz. 17:00, a dla zwiedzających ekspozycja będzie czynna do 12 grudnia.

Józef Lewkowicz jest artystą i rzeźbiarzem z Nowego Sioła. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Rzeszowie, Przemyślu oraz za granicą: we Włoszech, na Węgrzech i Słowacji. Obok pracy rękodzielniczej chętnie przekazuje wiedzę na temat tradycji ludowych ziemi lubaczowskiej i tajniki warsztatu rzeźby w drewnie, kamieniu i innych materiałach. Roczny czas pracy dzieli na kilka etapów. Wiosną tworzy Wielkanocne Palmy, a metodą rytową i batikową pisanki. Latem skupia się na rzeźbie w kamieniu i drewnie, jesienią przygotowuje wieńce dożynkowe i „pająki”, a zimą – szopki bożonarodzeniowe i świąteczne ozdoby. W 2019 r. spróbował swoich sił w drzeworycie. Wzorował się na płazowskich. Jego próba zakończyła się sukcesem. W 2020 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego projektu stworzył 5 wiernych kopii klocków drzeworytniczych z Płazowa (św. Antoniego z Radecznicy, św. Kazimierza Królewicza, św. Mikołaja cudotwórcę, Kołtrynę oraz Chrzest Jezusa w Jordanie), a także 4 rzeźby bruśnieńskie (dwie postaci Aniołów, Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus na ręce i Krzyż bruśnieński z „Maryjkami”).

W czasie wernisażu w MDK w Lubaczowie artysta zaprezentuje swój najnowszy drzeworyt z wizerunkiem Jana Pawła II i wykona pierwszą odbitkę.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here