Rajd pamięci Bitwy Pod Oleszycami – ruszyły zapisy

0

Chcąc upamiętnić bohaterów oraz przybliżyć losy wojenne Oleszyc i okolic, organizowany jest rowerowy rajd z elementami turystyki pieszej pamięci bitwy pod Oleszycami. Jego uczestniczy wyruszą we wspólną wędrówkę 12 września z leśniczówki Zabiała.

Fot. Archiwum

Blisko 82 lata temu, w połowie września 1939 roku, w pobliżu Oleszyc rozegrała się jedna z wielu bitew w ramach kampanii wrześniowej. Naprzeciwko niemieckiego okupanta, skupionego w 45 Dywizji Piechoty, wyszła walcząca o zachowanie polskiego bytu 21 Dywizja Piechoty Górskiej pod dowództwem generała Józefa Kustronia. Zacięte starcie, ważne ze strategicznego punktu polskiego oporu wobec Niemców, zakończyło się śmiercią generała Kustronia w dniu 16 września 1939 roku, a także rozbiciem polskich oddziałów.

Bohaterstwo 21 Dywizji Piechoty Górskiej stanowi dziś ważną lekcję męstwa, patriotyzmu i obrony Ojczyzny wobec niebezpieczeństwa. Właśnie chcąc upamiętnić bohaterów oraz przybliżyć losy wojenne Oleszyc i okolic, organizowany jest rowerowy rajd pamięci z elementami turystyki pieszej.

Trasa rajdu będzie połączona z wybranymi fragmentami szlaku bitewnego, którym podążał generał Józef Kustroń wraz ze swoimi żołnierzami, a także będzie nawiązywała do innych wydarzeń historycznych.

Oddamy pamięć Powstańcom Styczniowym, odwiedzimy duchy nieistniejącej już wsi Miłków oraz przyjrzymy się obiektom przypominającym o trudnych wydarzeniach II wojny światowej, przekraczając granicę niemiecko-sowiecką wytyczoną na ziemiach zaatakowanej Polski. W przeważającej części będziemy poruszać się rowerami w ramach rajdu towarzyskiego, ale kilkukrotnie zatrzymamy się na przystankach historycznych, gdzie pozostawimy rowery i udamy się pieszo do miejsc pamięci – informują organizatorzy rajdu ze Stowarzyszenie „Czas na pomoc” w Oleszycach.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Warto nie zwlekać ze zgłoszeniem, bo limit uczestników wynosi 100 osób, a lista jest już prawie w połowie zapełniona. Więcej niformacji znajdziecie na stronie stowarzyszenia „Czas na pomoc”.

Organizatorami rajdu są: Stowarzyszenie „Czas na pomoc” w Oleszycach, Nadleśnictwo Oleszyce, Urząd Miasta i Gminy w Oleszycach oraz Urząd Gminy w Starym Dzikowie.

Plan rajdu – niedziela – 12 września 2021 r.:

10:00 – Start rajdu spod Leśniczówki Zabiała.
10:40 – Przejazd w pobliżu granicy niemiecko-sowieckiej z 1939 roku oraz bunkra z okresu II wojny światowej.
10:45 – Złożenie kwiatów pod głazem ku pamięci Powstańców Styczniowych.
11:00 – Wjazd na teren nieistniejącej wsi Miłków.
11:30 – Przystanek w pobliżu cmentarza wsi Miłków, pozostawienie rowerów i udanie się  pieszo na miejsce spoczynku  mieszkańców wsi, równolegle zwiedzanie fragmentu szlaku wojennego 21 Dywizji Piechoty Górskiej pod dowództwem gen. Józefa Kustronia.
12:00 – Krótka msza polowa za pomordowanych i poległych w kaplicy św. Huberta.
12:30 – Dotarcie na metę rajdu w Leśniczówce Zabiała.
12:31 – Rozpoczęcie części nieoficjalnej rajdu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here