Wakacyjne zabawy w bibliotece

0

Lato w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie nabrało wyjątkowych barw za sprawą zajęć odbywających się w ramach „WAKACJI W BIBLIOTECE”. Atrakcji było co niemiara, czego dowodem były uśmiechnięte twarze wszystkich uczestników.

W Placówce, przez dwa tygodnie, od 12 do 23 lipca codziennie odbywały się bezpłatne, dwugodzinne kreatywne zajęcia dla najmłodszych czytelników. Za sprawą różnorodności zabaw dzieci rozwijały swoją wyobraźnię i sprawność manualną, a praca w grupie pozwoliła im zintegrować się oraz podzielić wiedzą i zdolnościami. Ponadto, bibliotekarzom udało się odciągnąć młodych ludzi od telewizorów i komputerów pokazując im, jak wiele jest interesujących sposobów spędzania wolnego czasu.

W pierwszym dniu zajęć uczestnicy zapoznali się z działalnością biblioteki, dowiedzieli się w jaki sposób można do niej się zapisać i jak korzystać z jej zasobów. Wspólnie zastanawiano się, czy i dlaczego warto korzystać z bibliotek. Prześledzono również etapy powstawania książki, od pracowni pisarza, ilustratora, po wydawnictwo, drukarnię, introligatornię i księgarnię. Podczas zajęć powstała autorska książka z opracowanym przez dzieci scenariuszem i ilustracjami. Drugi dzień przebiegł pod znakiem „sportowych wygibusów”, w ruch poszły piłki, skakanki, rakietki itp. Dzieci wykazały się nie tylko kreatywnością, ale i tężyzną fizyczną. Największym wyzwaniem okazał się „bieg w płetwach”. W środę (14.07) uczestnicy ubierali się w książki – tworzyli „sleeveface”. Czwartkowe zajęcia odbyły się pod hasłem „Bezpieczeństwo podczas wakacji”. Bibliotekę odwiedziła Policjantka, która przypomniała dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku. Przy pomocy ALKOgogli można było przekonać się, jak alkohol zaburza percepcję i upośledza zmysły. Pierwszy tydzień zajęć wakacyjnych zakończono nauką podstaw języka migowego. Dzieci poznały alfabet PJM, liczebniki, nauczyły się przedstawiać oraz nazywać członków rodziny.

Drugi tydzień „Wakacji w Bibliotece” rozpoczęto od turnieju gier. Grano m.in. w „Plaster miodu”, „Muszkę” czy „Państwa – miasta”. Uczestnicy mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami logicznego myślenia, jak i pracy zespołowej. Następnego dnia na tapetę wzięto papierowy teatr czyli Kamishibai. To tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji. Dzieci zamknęły teatr w pudełku, stworzyły „magiczną skrzynkę” oraz ilustracje. Środowe warsztaty przyniosły owocowy zawrót głowy. Najmłodsi czytelnicy popisywali się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Przygotowano owocowe szaszłyki i zupę owocową. Kolejnego dnia w dziale z publikacjami dla dzieci zaginęła książka. Uczestnicy wcielili się w role detektywów i przeprowadzili śledztwo w ramach bibliotecznego Escape Room’u. Rozwiązując i odnajdując kolejne zagadki ukryte w różnych częściach biblioteki, znaleźli zgubę. Na zakończenie zajęć, czytelnia zamieniła się w salę kinową. Uczestnicy wygodnie ułożeni na kocykach, przegryzając smakołyki obejrzeli film z zasobów mediateki Powiatowej Biblioteki Publicznej.

– „Wakacje w bibliotece” przeszły już do historii jednak będziemy je jeszcze długo wspominać, wracając myślami do tego, co było jeszcze nie tak dawno. Z niecierpliwością czekamy na kolejne okazje do wspólnych spotkań, nauki i zabawy. Dziękujemy dzieciom, rodzicom i wszystkim osobom, które włączyły się w organizację wakacyjnych zajęć. – podsumowują organizatorzy.

AH, elubaczow.com, PBP Lubaczów

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here