Za nami drugi weekend Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Odbyły się Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, koncerty i sesje popularnonaukowe. Odsłonięto mural na budynku MBP i przenieśliśmy się do lat dwudziestych i trzydziestych XX w.

W sobotę (24.07) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie miało miejsce kolejne już Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych. W jego trakcie oficjalnie zaprezentowano portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Witrynę uroczyście uruchomił Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Portal dostępny pod adresem: kresymuzeum.pl przybliża spuściznę Kresów. Zaprezentowano także instytucje zajmujące się dziedzictwem historyczno-kulturowym Kresów i organizacje, stowarzyszenia i środowiska kresowe.

Otwarto wystawę „Lwów w grafice. Miasto. Ludzie. Wydarzenia.” Zobaczyć można było także ekspozycję „Malować Lwów”, na którą złożyły się prace artystów Lwowskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Natomiast na lubaczowskim Rynku odbył się wernisaż wystawy 39. Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich.

Wieczorem w Sanktuarium NMP Łaskawej Lwowskiej odbył się koncert pieśni sakralnych pt. „Chroń nas od ciężkich losu zmian”. W jego trakcie wystąpił tenor Rafał Barmiński oraz kwartet smyczkowy „Insano” w składzie: Magdalena Artman- Zalewska, Millenna Kamińska, Maciej Łukaszuk, Przemysław Ćwiek.

W niedzielę w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyła się sesja popularnonaukowa 39. Pułk  Piechoty Strzelców Lwowskich”. Z prelekcjami wystąpili: dr Zygmunt Kubrak – historyk, regionalista i Mateusz Werner z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Następnie odsłonięto mural przedstawiający 39. Pułk Strzelców Lwowskich, który namalowany został na jednej ze ścian budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Ponadto pod Pomnikiem Niepodległości złożono wiązanki kwiatów. Uroczystościom towarzyszyła Wojskowa Asysta Honorowa. Później wszyscy udali się do Konkatedry, gdzie odprawiona został a msza święta Msza Święta Kresowa. Modlitwę uświetnił swoim występem Chór Barogue Collegium 1685. Grupa wystąpiła także w Narolu w Kościele Narodzenia NMP. Odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Ks. Kard. Marianowi Jaworskiemu i tablica z nazwą drogi Aleja Kardynała Mariana Jaworskiego. Kwiaty złożono również pod tablicą upamiętniającą pomordowanych, zamęczonych i wypędzonych Polaków z Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA w latach 1939-1947.

Drugi weekend Festiwalu Dziedzictwa Kresów zakończył się na lubaczowskim Rynku zabawą plenerową „Lubaczów – lata dwudzieste, lata trzydzieste” . Otwarto wystawę „Hetman” Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA poświęconej hetmanowi Stanisławowi Żółkiewskiemu, wystąpił teatr uliczny „Amore czyli retro cyrk”, a dzieci ochoczo spędzały czas w strefie zabaw. Na scenie wystąpili Winyl Band i Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

A co organizatorzy przygotowali na ostatni tydzień Festiwalu? Sprawdźcie na www.festiwalkresow.pl. Tam także znajdziecie jeszcze więcej zdjęć z festiwalu.

Galeria zdjęć, fot. festiwalkresow.pl.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here