W niedzielę w Lubaczowie odbyły się wydarzenia upamiętniające 39. Pułk Strzelców Lwowskich. Zorganizowano je w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Żołnierze 39. Pułku Strzelców Lwowskich walczyli w kampanii wrześniowej, wcześniej w wojnie polsko-bolszewickiej, a w okresie międzywojennym stacjonowali w Jarosławiu i Lubaczowie. Właśnie tym bohaterom poświęcono część wydarzeń tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

W niedzielę (25.07) w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyła się sesja popularnonaukowa 39. Pułk  Piechoty Strzelców Lwowskich”. Z prelekcjami wystąpili: dr Zygmunt Kubrak – historyk, regionalista i Mateusz Werner z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik.

Następnie odsłonięto mural przedstawiający 39. Pułk Strzelców Lwowskich, który namalowany został na jednej ze ścian budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Obraz powstał w ramach kolejnej edycji projektu Województwa Podkarpackiego pn. „Przestrzeń Dziedzictwa”. Autorem dzieła jest Rafał Roskowiński – prekursor muralu artystycznego w Polsce, doktor sztuk pięknych, wykładowca UMCS w Lublinie, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu.

„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Partnerzy projektu – samorząd województwa, Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gmina Lubaczów – przygotowali wydarzenia towarzyszące, których celem jest popularyzacja tematyki muralu i oddanie hołdu lokalnym bohaterom. 

Ponadto pod Pomnikiem Niepodległości złożono wiązanki kwiatów. Uroczystościom towarzyszyła Wojskowa Asysta Honorowa.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik.

Relacja TVP3 Rzeszów.

elubaczow.com, festiwalkresow.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here