Ludowe zespoły i grupy obrzędowe z Podkarpacia i Lubelszczyzny prezentowały się w niedzielę (11.07) na stadionie sportowym w Starym Dzikowie. Podczas „Wątków Folkloru Ludowego”- XIX Międzywojewódzkiego Przeglądu Grup Obrzędowych najlepiej oceniony występ Zespołu ZORZA z Dereźni.

Przegląd organizowany jest od wielu lat przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójta Gminy Stary Dzików oraz Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie. Prezentacje odbywały się dotąd w okresie zimowym. W tym roku nie było to możliwe ze względu na pandemię Covid, dlatego wydarzenie przeniesiono na czas wakacji.

Komisja w składzie: Anna Demczuk – aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Justyna Niepokój-Gil – etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, po obejrzeniu wszystkich prezentacji przyznało nagrody i wyróżnienia.

I Miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1300 zł ufundowaną przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Wójta Gminy Stary Dzików oraz nagrodą rzeczową ufundowaną przez panią Teresę Pamułę – posła na Sejm RP otrzymał Zespół ZORZA z Dereźni, woj. lubelskie za spektakl „Poratujcie kumo”

II Miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1100 zł ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu przyznano Zespołowi Regionalnemu WESELE KRZEMIENICKIE z Krzemienicy, woj. podkarpackie za spektakl „Drugi dzień wesela”.

III Miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 900 zł ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymał Zespół  ŚWITEŹ z Węglina, woj. lubelskie za spektakl „Piórnia”.

Jury przyznało także dwa równorzędne Wyróżnienia pieniężne w wysokości po 600 zł), które otrzymały:

– Zespół Ludowy BIAŁOBOCZOKI z Białobok, woj. podkarpackie za spektakl „Ale strachu się najadłam”ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików

– Zespół Obrzędowy z Sierakowa, woj. podkarpackie za spektakl „Pieczenie chleba” ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie

Wszystkie Zespoły otrzymały także „Gliniaki’, ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików.

Galeria zdjęć, fot. Beata Nowakowska-Dzwonnik, Paweł Kasjan, CK w Przemyślu.

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl, CK w Przemyślu

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here