Diamentowy Kordelas Leśnika Polskiego dla Grażyny Zagrobelnej

0

Była dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna została uhonorowana Diamentowym Kordelasem Leśnika Polskiego. Najwyższe leśne odznaczenie otrzymała za wieloletnią pracą i szczególne zasługi dla rozwoju polskich lasów. 

Grażyna Zagrobelna jest absolwentką Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie. Przez wiele lat kierowała Regionalną Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, w tym od 1999 r. do 2001 r. jako pierwsza w Polsce kobieta na takim stanowisku. Pracę w naszej okolicy rozpoczęła w 1984 roku w Nadleśnictwie Oleszyce. W jej tracie m.in. pełniła funkcję przewodniczącej Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, aktywnie działała w organizacjach społecznych m.in. Polskim Towarzystwie Leśnym oraz brała udział w pracach komisji na rzecz poprawy ochrony środowiska.

Jej zasługą jest m.in. wprowadzenie do regionu szkółkarstwa kontenerowego; prawie 20 lat temu powstała w Oleszycach, jako czwarta w Polsce, szkółka kontenerowa, a pierwsza oparta wyłącznie na polskich technologiach. Jej zasługą jest także wdrożenie drugiej w kraju submisji drewna cennego, która w tym roku organizowana była już po raz 22.

Grażyna Zagrobelna była również inicjatorką i współzałożycielką Fundacji Pomoc Leśnikom. Bardzo angażowała się też w przypominanie wydarzeń historycznych na terenie lasów, m.in. inicjowała posadzenie Lasu Katyńskiego Leśników, upamiętnień powstańców styczniowych i konfederatów barskich. Jest autorką monografii „60 lat służby Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Oleszyce”.

elubaczow.com, Nadleśnictwo Oleszyce

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here