Łukasz Rydzik: 850 mln euro trafi do szpitali powiatowych

0

Lewica porozumiała się z PiS w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Łukasz Rydzik, lider ugrupowania w naszym regionie, przed Szpitalem Powiatowym w Lubaczowie, tłumaczył skąd taka decyzja.

W ostatnim czasie w ogólnopolskich mediach sporo emocji budzi ratyfikacja przez Sejm RP Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Ustawa przeszła głosami Lewicy, Polski 2050 Szymona Hołowni, PSL i PiS. Właśnie wspólne głosowanie Lewicy z PiS zaskoczyło wielu obserwatorów życia politycznego. Jak tłumaczył w piątek (14.05) w Lubaczowie Łukasz Rydzik, lider ugrupowania w naszym okręgu a zarazem pracownik klubu Lewicy w Sejmie RP, w tym głosowaniu nie chodziło o politykę.

Głosowanie nad Funduszem Odbudowy było głosowaniem za bezpieczną przyszłością Polski w silnej Europie. Lewica głosowała dla milionów Polek i Polaków, którzy czekają na te pieniądze. Fundusze europejskie są funduszami wszystkich Europejek i Europejczyków. To środki dla Polski i Europy. Dzięki tej decyzji do Polek i Polaków w ramach Krajowego Planu Odbudowy trafi 250 mld złotych! To gigantyczne, unijne środki na restart gospodarki po pandemii i koronakryzysie.

Jak dodał, Lewica przed głosowaniem postawiła swoje warunki, które zostały w całości zaakceptowane.

Wywalczyliśmy: 850 mln euro dla szpitali powiatowych, przeznaczenie przynajmniej 30 % środków z KPO do dyspozycji samorządów, budowę 75 tys. tanich mieszkań na wynajem, 300 mln euro dla firm poszkodowanych przez pandemię, szczegółowy plan wydatkowania i utworzenie Komitetu Monitorującego wydanie tych pieniędzy – mówił Ł. Rydzik.

Rydzik zauważa, że szczególnie istotne dla naszego regionu jest wsparcie dla szpitali, także tego w Lubaczowie.

Szpital w Lubaczowie od lat zmaga się z problemami finansowymi i kadrowymi. Obecny dług wynosi ok. 6 mln zł. Brakuje lekarzy wielu specjalizacji, a bez odpowiedniej kadry medycznej szpital nie może w pełni wykorzystywać swojej infrastruktury i sprzętu. Mamy prawo do nowoczesnej opieki zdrowotnej nie tylko w Warszawie, ale także na całym Podkarpaciu i w Lubaczowie. Dzięki Lewicy 850 mln euro znalazło się w Krajowym Planie Odbudowy, a to ok. 15 mln zł na jeden szpital powiatowy. Taka kwota znacząco wpłynie na jakość świadczonych usług oraz znacząco poprawi możliwość leczenia naszych mieszkańców – podsumowuje Łukasz Rydzik.

elubaczow.com, mj, hp

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here