Rusza akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

0

Od 1 do 11 maja trwać będzie akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.  Uodparnianie zwierząt, podobnie jak w latach poprzednich, przebiegać będzie w formie samolotowych zrzutów i ręczne wykładanie szczepionki doustnej.

Akcja prowadzona jest od kilku lat. Co roku w czasie wiosny i jesieni na tereny niezabudowane wykładana jest przynęta w postaci okrągłego plastra koloru brązowo-szarego o charakterystycznym zapachu, który jest wyczuwalny przez lisy. Zawiera ona w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, aby nie podnosić szczepionek. Pozostawiony na nich „zapach ludzki” sprawia, że stają się one nieatrakcyjne dla lisa. Oznacza to, że dotykane przez ludzi nie będą przyjmowane przez zwierzęta. Ponadto kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i 14 dni po jej zakończeniu zaleca się by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here