Do końca marca grupy obrzędowe mogą zgłaszać się do Międzywojewódzkiego Przeglądu Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”. Konkurs odbędzie się 18 kwietnia w Starym Dzikowie.

To już 19. edycja konkursu, którego celem jest przedstawienie, zachowanie i przekazanie kolejnym pokoleniom obrzędów związanych z życiem dawnej polskiej wsi. Zespoły poprzez prezentacje scenicznych widowisk kultywują dawne zwyczaje, przekazując tym samym młodszym pokoleniom wartościowe treści, składające się na dziedzictwo kulturowe wsi polskiej. Uczestnicy mogą przedstawić bogactwo obrzędów i zwyczajów rodzinnych, związanych z cyklem świąt Bożego Narodzenia, Zapustami, Wielkim Postem, Wielkanocą, itp. oraz prac na roli, domowych, gospodarskich i pasterskich. Konkurs stanowi więc cenne źródło wiedzy o naszej tradycji, które przyciąga nie tylko liczne grono mieszkańców powiatu, ale także turystów.

W Przeglądzie wziąć mogą udział grupy z województwa podkarpackiego i części lubelskiego, sąsiadującego bezpośrednio z województwem podkarpackim (powiaty: kraśnicki, janowski, biłgorajski i tomaszowski). Regulamin i karta zgłoszenia są do pobrania na stronie Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here