Otrzymanie pozwu o alimenty to dopiero początek drogi do ich zasądzenia. Pozwanego czeka jeszcze sprawa w sądzie, na której będzie musiał przedstawić swoje stanowisko i argumenty je wspierające. Czy można bronić się przed pozwem o alimenty?

  1. 1. Odpowiedź na pozew o alimenty
  2. 2. Nie każdy pozew jest zasadny
  3. 3. Pomoc prawnika

Prawo jednoznacznie odpowiada na to pytanie – tak. Zmiany w tym zakresie przyniosła m.in. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku, według której pozwany ma obowiązek złożyć odpowiedź na pozew, zawierającą jego stanowisko w tej sprawie.

Odpowiedź na pozew o alimenty

Rodzic składający pozew o alimenty dla dziecka, zawiera w tym pozwie konkretną informację o wysokości kwoty, jaką jego zdaniem powinno otrzymać dziecko na swoje utrzymanie od drugiego rodzica. W odpowiedzi na pozew pozwany rodzic powinien więc ustosunkować się do tej kwoty. Może to zrobić na trzy sposoby. Po pierwsze, ma prawo uznać powództwo w całości, a więc przychylić się do żądania pozywającego rodzica. Po drugie, może wnieść o oddalenie tego powództwa. Wreszcie po trzecie, może zająć stanowisko pośrednie, a więc zgodzić się z częścią powództwa, a z częścią nie. Każda z tych sytuacji wymaga uzasadnienia i wskazania argumentów przemawiających za słusznością takiego podejścia do żądań zawartych w pozwie.

Odpowiedź na pozew o alimenty jest pismem procesowym, a więc musi spełniać wymogi formalne. Wzór tego pisma wraz z omówieniem można znaleźć na https://jakwyjsczdlugow.pl/odpowiedz-na-pozew-o-alimenty-wzor-wypelniony/.

Nie każdy pozew jest zasadny

Kolejną kwestią jest zasadność złożonego pozwu o alimenty. Nierzadko zdarza się, że jeden z rodziców próbuje na drodze sądowej uzyskać podwyższenie raz już zasądzonych alimentów lub przez alimenty chce poprawić nie tylko sytuację dziecka, ale również swoją. Pozwany ma prawo do obrony, jednak powinien się dobrze do niej przygotować. Niejednokrotnie prawo stoi po stronie pozwanego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje wprost, kto jest zobowiązany do płacenia alimentów i kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny. Z tego powodu, pozwany może stosunkowo łatwo obronić się przed pozwem o alimenty, które miałby płacić na pełnoletnie, utrzymujące się samodzielnie dziecko. Konieczność płacenia alimentów wygasa również wtedy, kiedy dziecko ma obiektywne możliwości do samodzielnego utrzymania, ale z tych możliwości nie korzysta. Rodzic musi jednak pamiętać, że korzystając z tych argumentów, powinien przygotować dowody potwierdzające opisany stan faktyczny.

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym zapisano również, że zasądzając alimenty, sąd powinien wziąć pod uwagę sytuację życiową pozwanego rodzica. Chcąc obronić się przed pozwem, można więc opisać, np. swoją trudną sytuację finansową, uniemożliwiającą płacenie alimentów, albo ciężki stan zdrowia, który utrudnia podjęcie pracy zarobkowej lub jej zmianę na lepiej płatną.

Pomoc prawnika

Samodzielna obrona przed pozwem alimentacyjnym może być trudna dla osoby, która na co dzień nie ma do czynienia z prawem i nie zna jego tajników. Zatem, chcąc skutecznie obronić się przed obowiązkiem płacenia alimentów, warto skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże napisać odpowiedź na pozew lub będzie reprezentował pozwanego w sądzie. Co do zasady, obrona przed pozwem jest możliwa, jednak całkowite uchylenie się rodziców od obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, może nie być realne, jeśli rodzice spełniają wszystkie przesłanki do zasądzenia alimentów. Wynika to bezpośrednio z prawnego obowiązku rodzica do łożenia na utrzymanie dziecka.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here