Planując ślub poszukujemy usługodawców oferujących różne usługi w tym: zespół muzyczny, dekoratorów, animatora dla dzieci. Zawsze pragniemy aby ślub był tym wymarzonym i przebiegał zgodnie z tym co sobie zaplanowaliśmy. Wybór ofert z branży ślubnej jest ogromny, co pozwala nam na wybranie najlepszego usługodawcy, który spełni nasze oczekiwania. Zdarza się też tak, że wybór ten może być kłopotliwy.  Dlatego w tym artykule podpowiemy jak wybrać ślubnych usługodawców tak, aby nie żałować.

 Pierwsze co powinniśmy zrobić to ustalić jakich usługodawców potrzebujemy oraz jaki maksymalny budżet chcemy na nich przeznaczyć. Dzięki temu, będziemy mogli wybrać usługę, na którą nas stać w danym przedziale cenowym. Firm oferujących tą konkretną usługę będzie kilka więc kierując się wyborem, należy zaczerpnąć opinii na ich temat na grupach tematycznych. Pisząc post z prośbą, możemy uzyskać opinie o danej firmie od osób które korzystały z jej usług. W przypadku zespołu warto poprosić o demo, obejrzeć klipy z wesela na którym ten zespół wykonywał oprawę muzyczną.  W przypadku innych usługodawców najlepszym pomysłem będzie  poproszenie o portfolio.


Kiedy zrobimy wstępny „przegląd” ofert, które nam najbardziej przypadły do gustu kolejnym etapem będzie skontaktowanie się z tymi firmami, które wybraliśmy. Do takiej rozmowy warto się przygotować, zapisać sobie wszystko o co chcemy zapytać i ustalić wszelkie szczegóły np. w przypadku usługi fotobudka powinniśmy spytać czy można spersonalizować tło, czy będzie to kilka teł, czy jedno, jak wygląda sprawa ramki, a także ile gadżetów mamy do wykorzystania i czy gadżety nie są zniszczone. Następnie ustalenie wydruku zdjęć, czy będzie nielimitowany wydruk zdjęć w trakcie trwania fotobudki, czy określona ilość zdjęć.

Mając wszystko ustalone należy poprosić usługodawcę o przygotowanie umowy, w której mamy szczegółowo zapisane wszystkie informacje, które ustaliliśmy. Pamiętajmy w umowie im więcej informacji, tym umowa jest lepiej sporządzona i bardziej szczegółowa, nie bójmy się zaznaczyć co należy do obowiązków Zleceniodawcy, a co do Zlecenioobiorcy wtedy jedna i druga strona ma umowę, która opisuje jak dana usługa ma być wykonana i co zawiera.

Przed podpisaniem umowy zawsze powinniśmy się z nią zapoznać, a jeśli jakiegoś zapisu nie rozumiemy dopytajmy. Jeśli wszystkie warunki nam odpowiadają podpiszmy umowę. Pamiętajmy umowa pisemna daje nam możliwość w razie czego na drodze sądowej szybszego dochodzenia sprawy niż umowa ustna.

Po podpisaniu umów z usługodawcami, warto kilka tygodni przed realizacją się z nimi skontaktować. Wtedy mamy pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem i na pewno będzie dobrze dopracowane, a nasz ślub będzie wyjątkowy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here