Prawidłowe rozliczenie się z uzyskiwanych dochodów to podstawa. Każdy powinien o to zadbać w pierwszej kolejności, tak aby uniknąć poważnych sankcji. W tym celu przygotowuje się deklarację podatkową, którą składa się fiskusowi. Dużym udogodnieniem jest to, iż deklaracje można wypełniać poprzez sieć internetową. Robi się to szybko, łatwo oraz przyjemnie. Istotną kwestią jest jednak trzymanie się wyznaczonych terminów. Przedstawiamy kilka podstawowych dat, o których nie należy zapominać.

Najważniejsze deklaracje podatkowe – do kiedy trzeba je rozliczyć? 

Składając ePITy 2021 na stronie https://www.pitax.pl/e-pity/ warto zwrócić uwagę na obowiązujące podatników terminy. Nie jest tak, iż każdą deklarację składa się w tym samym terminie, dlatego zgłębienie wiedzy w tym zakresie może przynieść zainteresowanym wiele dobrego. 

Najpopularniejszym rodzajem deklaracji podatkowej jest oczywiście PIT-37. Ważną informacją jest dostarczenie PIT-11 od pracodawcy, na co ma się czas do końca lutego. W 2021 roku przypada to jednak na 1 marca. Pracodawca składa także PIT-11 do wskazanego urzędu skarbowego. W tej sytuacji nie może przekroczyć terminu przypadającego na 31 stycznia. W innym przypadku popełnia się wykroczenie skarbowe, za które grozi pokaźna grzywna. PIT-37 za rok 2020 należy złożyć w terminie 15 lutego – 30 kwietnia 2021 roku. Oprócz wspomnianej deklaracji składa się jeszcze kilka innych, a mianowicie: 

  • – PIT-36 (deklaracja składana jest przez podatników, rozliczających się na zasadach ogólnych, prowadzących na co dzień działalność gospodarczą o charakterze pozarolniczym; tyczy się to też osób, które uzyskują przychody pochodzące z dzierżawy lub najmu) – w tym przypadku deklarację składa się do 30 kwietnia 2021 roku, 
  • – PIT-36 L (w sytuacji, gdy prowadzona działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem liniowym) – tutaj również obowiązuje termin 30 kwietnia, 
  • – PIT-28 (dla ryczałtowców od przychodów ewidencjonowanych) – termin jest zdecydowanie krótszy, ponieważ podatnicy mają czas do 1 marca, 
  • – PIT-38 (dla osób, które osiągnęły przychody z kapitałów pieniężnych) – do 30 kwietnia,
  • – PIT-39 – do 30 kwietnia. 

Jak widać większość deklaracji składa się w tym samym momencie, a więc wraz z końcem kwietnia. Niektórzy podatnicy muszą to zrobić znacznie szybciej.  

Co zrobić, gdy deklaracji nie złoży się w wyznaczonym terminie? 

Często podatnicy zapominają o tym, aby złożyć odpowiednią deklarację podatkową w wyznaczonym terminie. Powstaje wtedy niemały problem. Trzeba się liczyć z sankcjami karno-skarbowymi. Oczywiście można tego uniknąć, jeśli tuż po terminie złoży się wymaganą deklarację i skorzysta się z tzw. „czynnego żalu”. W innym przypadku otrzyma się karę. Może to być nawet 400-krotność minimalnego wynagrodzenia, do czego raczej żadna osoba nie chciałaby doprowadzić. Warto mieć się na baczności i rozliczać się z fiskusem terminowo, tak, aby unikać problemów i konsekwencji skarbowych. Elektroniczne złożenie PIT-u nie zajmuje dużo czasu, więc lepiej się w to zaangażować w odpowiednim terminie.  

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here