Szansa na rewitalizację linii kolejowej 101

3

Sześć z dziesięciu projektów zgłoszonych przez samorząd województwa podkarpackiego znalazło się w drugim etapie programu Kolej Plus. Wśród nich jest rewitalizacja linii kolejowej 101 Munina – Hrebenne.

Fot. Maciej Sopel

Samorządowcy z powiatu lubaczowskiego od lat apelują o rewitalizację linii kolejowej 101 Munina – Hrebenne. Jeszcze w 2015 roku wystosowali wspólne stanowisko w sprawie konieczności rewitalizacji tej infrastruktury. Od tamtego czasu wykonano modernizacje na tej linii, jak choćby nowe mosty w Nowej Grobli i Lubaczowie, ale sama rewitalizacja została odsunięta w czasie. Teraz jest szansa, że zostanie przeprowadzona, bo znalazła się ona w drugim etapie programu Kolej Plus. Oznacza to, że przed samorządami stoi zadanie opracowania wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych projektów zwiększających dostępności do kolei. Po tym etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej i kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus.

W sumie do drugiego etapu Programu zakwalifikowano 79 propozycji (ponad 80% wszystkich wniosków). Z naszego województwa pozytywnie oceniono także inwestycje: budowa peronu pasażerskiego w miejscowości Brzezówka, budowa dodatkowych przystanków kolejowych w Zawadzie, Przecławiu, na tarnobrzeskim osiedlu Sobów oraz budowa nowej linii kolejowej nr 166 Dębica – Jasło.

Program Kolej Plus  zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Ma on na celu eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Realizacja zadania wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

3 komentarze

  1. a kiedy poszerzenie i remont pelny drogi Lubaczow – Jaroslaw ? bo rewitalizacja linii dla 2-3 polaczen pasazerskich dziennie, a tysiace aut osobowych, dostawczych i ciezarowych na tej drodze, pelnej dziur, kolein, waskiej, prosi sie juz od kilkunastu lat o remont i poszerzenie/ zwlaszcza jak otworzyliscie przejscie w Budomierzu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here