Film o ośrodku kamieniarskim w Starym Bruśnie już w sieci

0

Wczoraj (29.11) odbyła się premiera on-line filmu „Wielokulturowe dziedzictwo Roztocza Wschodniego wykute w kamieniu”. W podróż po Roztoczu Wschodnim śladem twórczości kamieniarzy ze Starego Brusna zabierają widzów Olga Solarz – etnolożka i ukrainistka, dr hab. Teresa Brzezińska-Wójcik z UMCS w Lublinie oraz Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów.

Fot. Krystian Kłysewicz

O tym, że zakończyły się zdjęcia do tej produkcji pisaliśmy w połowie listopada. Teraz film dostępny jest w sieci. Produkcja ukazuje ciekawe miejsca kryjące niezwykłe historie wykuwane  od wieków w kamieniu. W filmie przedstawione zostały miejscowości, w których mieszkańcy zajmowali się kamieniarstwem. Opisana została rodzina Grzegorza Kuźniewicza i Petro Lubyckiego. Oglądający zapozna się również z rodzajami nagrobków, oddziaływaniem ośrodka bruśnieńskiego na zewnątrz, kolonizacją józefińską czy śladami społeczności żydowskiej na Roztoczu Wschodnim.  

Film zrealizowany został dzięki współpracy Stowarzyszenia Geoturystycznego „Roztocze wschodnie”, Powiatu Lubaczowskiego, Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Produkcja powstała w ramach zadania „Mecenat kulturalny” – II edycja i została dofinansowana z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Zachęcamy do obejrzenia.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here