Powstaje film o ośrodku kamieniarskim w Starym Bruśnie

9

Zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego “Wielokulturowe dziedzictwo Roztocza Wschodniego wykute w kamieniu”. Dzięki niemu poznamy bliżej nieistniejący już ośrodek kamieniarski w Starym Bruśnie.

Fot. powiatlubaczowski.pl

Produkcja filmowa, która powstaje dzięki współpracy Stowarzyszenia Geoturystycznego „Roztocze wschodnie”, Powiatu  Lubaczowskiego oraz Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ma prezentować elementy dziedzictwa kulturowego związanego w sposób bezpośredni z geologicznymi zasobami Roztocza Wschodniego. Film opowie o nieistniejącym już ośrodku kamieniarskim w Starym Bruśnie w gminie Horyniec-Zdrój, który stał się znakiem rozpoznawczym naszego regionu.

Fabuła poprowadzi widza m.in. przez historię Starego Brusna i rodzin kamieniarskich- w tym Grzegorza Kuźniewicza i Petro Lubyckiego, przybliży rodzaje nagrobków i oddziaływanie ośrodka bruśnieńskiego na zewnątrz, a także opowie o kolonizacji józefińskiej czy społeczności żydowskiej na Roztoczu Wschodnim. O tym wszystkim przypominają ukryte w lasach cmentarze, poświadczające, że jeszcze 80 lat temu współistnieli na tym terenie ludzie różnych narodowości: Ukraińcy, Polacy, Żydzi i Niemcy – czytamy na stronie powiatu lubaczowskiego.

Premiera filmu, do którego zdjęcia były kręcone m.in. w Starym Bruśnie, Starej Hucie, Podlesiu, Sieniawce  i w Lubaczowie, ma się odbyć już wkrótce.

9 komentarze

    • Do euroentuzjasta-gratuluje pomyslu,usmialem sie 😉 juz widze jak te spasione brukselskie elity spiewaja hymn UE na bacznosc. Choc wcale bym sie nie zdziwil,skoro dla idolami sa dwaj brodaci 7ydzi,marks i engels. Jeden nawet ma pomnik w brukseli. Wielbia spinellego i manifest z ventotene. Ta oda do radosci to tylko pozory. Prawdziwy hymn UE to ten,ktory wskazales. Pozdrawiad

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here