Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu intensywnie prowadzi działania mające na celu przybliżenie nam zabytków i dziedzictwa kulturowego naszego województwa. W sieci pojawił się filmik przedstawiający prace konserwatorów i wyjątkowe obiekty, wśród których znalazł się zespół cerkiewny w Radrużu.

– Film jest wizytówką jak i kompendium wiedzy na temat naszej pracy, wyjątkowych obiektów zabytkowych jak i walorów kulturowych, które wyróżnia region podkarpacki. W filmie pokazujemy to co najcenniejsze i najciekawsze na naszym terenie. – zachęcają do obejrzenia produkcji podkarpaccy konserwatorzy zabytków.

Strzegą oni sześciu tysięcy obiektów, siedmiu Pomników Historii oraz sześciu drewnianych zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO – dwóch kościołów i czterech cerkwi.

– Wszystkie wojewódzkie urzędy ochrony zabytków w Polsce działają na tych samych zasadach, a jednocześnie każdy teren ma swoją specyfikę. W przypadku Podkarpacia ta specyfika to, z jednej strony, wieloetniczne, różnorodne dziedzictwo kulturowe a z drugiej duże nasycenie zabytkowymi obiektami wysokiej rangi artystycznej – o znaczeniu ogólnopolskim a nawet światowym. – tłumaczy Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zachęcamy do obejrzenia filmu.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here