Budomierz: Carskie monety w portfelu kierowcy

0

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Budomierz-Hruszew, podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udaremniła przemyt 16 srebrnych monet z czasów carskich. Zatrzymane przedmioty wymagają jeszcze szczegółowych ekspertyz.

Podczas kontroli wjeżdżającego do Polski busa okazało się, że ukraiński kierowca przewozi w portfelu cenne srebrne monety carskie. Były to monety o różnych nominałach, m.in. z wizerunkiem Katarzyny II, Piotra I a także pamiątkowy medal.

Wśród wykrytych numizmatów uwagę zwraca rubel familijny o nominale 10 zł z 1836 r., z wizerunkiem Mikołaja I. Na awersie monety przedstawiono głowę cara zwróconą w prawo, na rewersie monety widnieje głowa carycy otoczona przez siedmioro dzieci pary carskiej.

Na rynku numizmatycznym takie monety osiągają wysokie ceny, np. zachowany w bardzo dobrym stanie rubel familijny został sprzedany na aukcji w Polsce za ponad 350 tys. zł, a w Berlinie za 650 tys. euro. – informuje w komunikacie mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie (biuro w Przemyślu).

Zatrzymane przedmioty wymagają dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania, prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Obejrzyjcie film.

elubaczow.com, KAS

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here