Upamiętniono pomordowanych mieszkańców Lubaczowa i okolic

3

W niedzielę (27.09) upamiętniono pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów mieszkańców Lubaczowa i okolic.

Fot. lubaczow.pl

Uroczystość upamiętniająca ofiary tej zbrodni rozpoczęła się w Konkatedrze mszą świętą, którą poprowadził ks. Dziekan Andrzej Stopyra. Następnie wszyscy zebrani udali się pod pomnik w lesie Niwki, gdzie odprawiono drogę krzyżową i złożono wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyli Poseł Teresa Pamuła, przedstawiciele władz samorządowych oraz wielu instytucji i organizacji.

W czasie okupacji hitlerowskiej, nacjonaliści ukraińscy zamordowali – według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie – 84 osoby, mieszkańców Lubaczowa i okolicznych miejscowości. Aresztowaniem i rozstrzelaniem więźniów kierował komendant ukraińskiej policji  Poczecha, Ukrainiec z Lubaczowa.  Do dnia dzisiejszego nie udało się zidentyfikować wszystkich pomordowanych.

elubaczow.com, lubaczow.pl

3 komentarze

  1. Pomieszanie z poplątaniem z tymi obchodami. Pomnik jak i tablicę na nim wiele lat temu zawiesili PZPRowcy różnego szczebla od tych miejscowych z Lubaczowa po tych z Rzeszowa.W dobie usuwania wszystkiego co przypomina tamten komunistyczny czas nikomu z miejscowych patriotów i notabli w jednym nie przeszkadza, ze składają kwiaty pod pomnikiem, z którego tablicy można wyczytać, że mordu dokonali Niemcy.😁😁😁. Może czas na pisanie nowej historii lubaczowszczyzny?

  2. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że w uroczystości tej uczestniczyli potomkowie ,,wołyniakow”, którzy to do tej pory nie mieli czasu odwiedzić rodzinnych stron na Wołyniu(!) ale będąc w kraju mają dużo do powiedzenia. Na pytanie czy odwiedzili rodzinne strony ojca padają odpowiedzi – nie, a dlaczego – bo nie. Pomijam tych potomków ,,wołyniakow”, którym rodzice i dziadowie opowiadali bajki o wołyńskim pochodzeniu ale tak m.in. legalizowali swój pobyt na polskiej ziemi w obecnych granicach.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here