Kinesiotaping to innowacyjna, niekonwencjonalna metoda leczenia dolegliwości kostno-stawowych i mięśniowych, układu krążenia i limfatycznego oraz zmniejszania ryzyka powikłań po kontuzjach. Pojawiła się w połowie lat 70. ubiegłego stulecia, a do Polski trafiła w 2004 roku. Kinesiotaping stosowany jest także w terapii przeciwbólowej kończyn dolnych. Kiedy się go stosuje w podologii i czy jest skuteczny?

Istota kinesiotapingu podologicznego

Kinesiotaping, w skrócie taping, to w tłumaczeniu z angielskiego naklejanie taśmy (oklejanie taśmą). Zabieg polega na przyklejeniu we właściwy sposób specjalnego plastra w formie taśmy na odpowiedni fragment ciała, co ma wspomóc pracę mięśni nóg. W podologii zabiegi wykonuje się w celu złagodzenia bólu, spowodowanego przez halluksy, palce młotkowate, ostrogi piętowe i inne deformacje stóp, paznokcie wrastające, bądź w celu pobudzenia wzrostu paznokci po urazie mechanicznym i – w jego rezultacie – odpadnięcia paznokci u stóp. Ponadto taping podologiczny stosuje się w stanach zapalnych torebki maziowej, bólach stawów w obrębie stopy, naderwaniu ścięgna Achillesa lub stanach pooperacyjnych stóp.

Kinesiotaping podologiczny stosowany jest także profilaktycznie, zwłaszcza przez sportowców. W tym zakresie największą popularność zyskał w 2008 roku podczas letniej Olimpiady w Pekinie, kiedy wszystkim zawodnikom rozdano pakiety z taśmami do przyklejania tak w celach leczniczych, jak i zapobiegawczych.

Terapią kinesiotapingową można objąć jednak nie tylko same stopy. Znajduje ona zastosowanie również w leczeniu dolegliwości wyższych partii nóg, np. blokady w stawie biodrowym, w artrozie stawów – kolanowego i biodrowego, po zabiegu artroskopii czy w stanach zapalnych nerwów, m.in. w niezwykle bolesnej rwie kulszowej.

Na czym polega zabieg?

Zabieg tapingu podologicznego polega na naklejeniu taśm (plastrów) w określony sposób na odpowiednie miejsca, po uprzednim ich zlokalizowaniu za pomocą badania. Są to miejsca, w których pacjent odczuwa ból lub dyskomfort po przeciążeniu lub kontuzji. Poprawnie przyklejona taśma powoduje lepsze, bardziej intensywne ukrwienie i odprowadzenie chłonki (limfy), przyspiesza procesy metaboliczne i znacznie łagodzi dolegliwości bólowe.

Taśmy do tapingu podologicznego wykonane są z wysokogatunkowej bawełny z domieszką włókna elastycznego, pokrytej trwałą, cienką warstwą kleju akrylowego. Taśmy mają różną szerokość, są wodoodporne, różna też jest ich aktywność i wytrzymałość – od kilku dni nawet do kilku tygodni. Uwaga: kinesiotaping podologiczny nie likwiduje deformacji stóp (szpotawości, koślawości, haluksów), łagodzi jedynie bolesność, która im towarzyszy, ewentualnie przyspiesza proces gojenia pooperacyjnego. Naklejona taśma wywołuje zjawisko fali o sile zależnej od miejsca, na które została zaaplikowana, stopnia rozciągnięcia plastra i ułożenia kończyny.

Przed wykonaniem zabiegu należy dokładnie umyć i osuszyć skórę, a w dniu zabiegu nie stosować na nią żadnych kosmetyków. Terapeuta decyduje o technice, jaką zastosuje do zabiegu. Ma do wyboru następujące:

  • – Mięśniową – stymulującą pracę mięśni
  • – Powięziową – poprawiającą mobilność powięzi
  • – Więzadłową – wspomagającą funkcję więzadeł
  • – Funkcjonalną – stymulującą mięśnie osłabione
  • – Przestrzenną – odciążającą miejscowo powięzi i likwidującą ból
  • – Limfatyczną – poprawiającą krążenie krwi i limfy, redukującą obrzęki i przyspieszającą wchłanianie krwiaków.

Przed naklejeniem taśmy terapeuta może ustawić kończynę w optymalnej pozycji i przesunąć skórę z powięzią w pożądanym kierunku. Taśmy tapingowe są wodoodporne i można bez przeszkód brać w nich kąpiel, nie przeszkadzają również w codziennym funkcjonowaniu.

Kto może wykonywać zabiegi kinesiotapingu podologicznego?

Można spotkać się z opiniami, że naklejanie taśm to nic trudnego i każdy może zrobić to sam. Nie jest to jednak prawda. Przed zabiegiem pacjent powinien być zbadany pod kątem siły mięśni, ruchomości stawów i reakcji na przesuwanie powięzi. Należy też odebrać od pacjenta wywiad medyczny. Terapeuta powinien znać przynajmniej podstawy anatomii, ze szczególnym uwzględnieniem budowy szkieletu i układu mięśniowego. Dlatego niezbędne jest ukończenie odpowiedniego szkolenia i uzyskanie uprawnień do wykonywania zabiegów kinesiotapingu. Zabieg nieumiejętnie wykonany przez laika wprawdzie nie zaszkodzi, ale też nie da żadnego efektu.

TEB Edukacja Sp. z o.o. prowadzi szkolenia dla osób, chcących zyskać nowe umiejętności. Przyjmowane są m.in. zapisy na kursy we Wrocławiu. Zajęcia, trwające łącznie 16 godzin, obejmują zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne. Absolwenci otrzymują certyfikat TEB Edukacja oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Preferowane są osoby, które posiadają podstawową wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii, szczególnie układu kostno-stawowego, mięśniowego i skóry.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here