Wiele osób może nurtować kwestia związana z rozwodem kościelnym. Jak pokazuje rzeczywistość, adwokaci z kancelarii kanonicznej coraz częściej otrzymują pytania w tej sprawie oraz są proszeni o reprezentowanie stron w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Warto wiedzieć, jakie są kolejne kroki tej procedury, ponieważ wyjaśniają one czas potrzebny do uzyskania tzw. rozwodu kościelnego, który może wynosić dwa lata.

Ile trwa rozwód kościelny?

W kancelariach prawa kanonicznego dość mocno podnoszona jest kwestia, że nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny. Można jedynie starać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, ponieważ ważnie zawarty związek między dwoma ochrzczonymi osobami jest w prawie kanonicznym nierozerwalny. Małżonkowie mogą więc dążyć nie do przerwania związku, a do wykazania, że nie był on ważnie zawarty, czyli w ogóle nie istniał. Potocznie określany rozwód kościelny jest więc zupełnie inną rzeczą niż rozwód cywilny – zarówno w założeniach, jak i pod kątem czasu trwania, miejsca czy kosztów. Warto w tym miejscu wskazać, że Sąd Metropolitalny w Warszawie stanowi pierwszą instancję dla spraw małżeńskich (a także karnych czy spornych), które wnoszone są z Archidiecezji Warszawskiej oraz Diecezji Warszawsko-Praskiej czy Ordynariatu Polowego. Sądem drugiej instancji dla niego jest Metropolitalny Sąd Duchowny, który mieści się w Poznaniu. Adwokat kościelny na spotkaniach z zainteresowanymi osobami przedstawia całą ścieżkę prowadzącą do unieważnienia małżeństwa. Warto prześledzić kolejne jej etapy, które wpływają na całkowity czas od podjęcia decyzji do otrzymania rozwodu kościelnego.

Adwokat kościelny radzi – kolejne kroki unieważnienia małżeństwa

Kroków procedury prowadzącej do uzyskania tzw. rozwodu kościelnego jest kilka. Najpierw trzeba złożyć wniosek o stwierdzenie nieważności małżeństwa w diecezji małżonków. Jego wzór jest do pobrania u proboszcza lub w kurii, ale można także samodzielnie wystosować pismo. Powinien on zawierać szczegółowe informacje, m.in. o przebiegu małżeństwa, a także powodach, dla których ma być stwierdzona nieważność małżeństwa kościelnego. W razie wątpliwości co do jego formy zawsze warto kierować się poradami adwokata kościelnego. Dalej zostaje powołany sąd biskupi i następuje stadium procesu oraz publikacja akt. Odbywa się także dyskusja sprawy, zapada wyrok i werdykt. Unieważnienie ślubu kościelnego może trwać około roku w pierwszej instancji i powinno zakończyć się w ciągu następnego pół roku w drugiej instancji. Często są to jednak dwa lata.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here