Kardynał Marian Jaworski znowu w szpitalu, jest w stanie ciężkim

1

Kardynał Marian Jaworski ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest określany jako ciężki. Współpracownicy kapłana proszą o modlitwę.

Kardynał Marian Jaworski trafił po raz kolejny w tym roku do szpitala 18 sierpnia br., ale informację o tym mediom przekazano dopiero w ostatnich dniach. Jak poinformował Katolicką Agencję Radiową ks. Jacek Waligóra z archidiecezji lwowskiej, a zarazem proboszcz sanktuarium św. Jakuba Strzemię i św. Hipolita w Haliczu, stan 94-letniego kapłana określany jest jako ciężki. Ksiądz Waligóra poprosił wiernych o modlitwę za kardynała.

Przypomnijmy, że w czerwcu br. kard. Jaworski w wawelskiej katedrze obchodził 70. rocznicę święceń kapłańskich.

Kardynał Marian Jaworski w sierpniu skończył 94 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Zaraz potem został wikarym w Baszni Dolnej, a później był kapelanem abp. Eugeniusza Baziaka. W 1974 r. został kanonikiem gremialnym lwowskiej kapituły archikatedralnej w Lubaczowie. 21 maja 1984 r. został prekonizowany administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i biskupem tytularnym Lambaesis. Sakrę biskupią przyjął w 1984 r. z rąk Kardynała Franciszka Macharskiego. 29 czerwca 1984 r. odbył ingres do prokatedry bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie. 16 stycznia 1991 r. papież Jan Paweł II mianował bp. Jaworskiego pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego. Dziesięć lat później Ojciec Święty ogłosił go kardynałem, jednak już trzy lata wcześniej mianowany był nim in pectore. Biret kardynalski otrzymał w 2001 roku w Rzymie. 

W 2007 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 r. Prezydent Andrzej Duda wręczył mu Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie. W październiku 2017 r. odebrał odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Kardynał Jaworski jest także Honorowym Obywatelem Lubaczowa (tytuł ten nadano Uchwałą Rady Miejskiej Nr 167/XXII/96 z dnia 29 listopada 1996 r.) oraz Gminy Lubaczów (tytuł otrzymał 2 czerwca 2001 r. podczas spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubaczowie).

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here