70. rocznica święceń kapłańskich Kardynała Mariana Jaworskiego

0

Dzisiaj (25.06) Kardynał Marian Jaworski obchodzi 70. rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji w katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta.

W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina Jubilata oraz jego przyjaciele. Podczas mszy świętej modlono się szczególnie w intencji Kardynała Mariana Jaworskiego. Podkreślano, że 70. rocznica święceń kapłańskich jest szczególną łaską dla samego solenizanta, ale także dla wszystkich biorących udział w uroczystości.

Kardynał Marian Jaworski w sierpniu ubiegłego roku skończył 93 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Zaraz potem został wikarym w Baszni Dolnej, a później był kapelanem abp. Eugeniusza Baziaka. Jednocześnie studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Uzyskał doktoraty z teologii i filozofii. Habilitował się w zakresie filozofii religii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.  

W 1971 r. otrzymał godność kapelana honorowego, a w 1976 r. prałata honorowego Jego Świątobliwości. W 1974 r. został kanonikiem gremialnym lwowskiej kapituły archikatedralnej w Lubaczowie. 21 maja 1984 r. został prekonizowany administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i biskupem tytularnym Lambaesis. Sakrę biskupią przyjął w 1984 r. z rąk Kardynała Franciszka Macharskiego. 29 czerwca 1984 r. odbył ingres do prokatedry bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie. 16 stycznia 1991 r. papież Jan Paweł II mianował bp. Jaworskiego pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego. Dziesięć lat później Ojciec Święty ogłosił go kardynałem, jednak już trzy lata wcześniej mianowany był nim in pectore. Biret kardynalski otrzymał w 2001 roku w Rzymie. 

W 2007 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 r. Prezydent Andrzej Duda wręczył mu Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie. W październiku 2017 r. odebrał odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here