Powiat lubaczowski: Przed nami akcja szczepienia lisów

0

W czwartek (28.05) na Podkarpaciu ruszy wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Działania prowadzone będą do 6 czerwca.

Akcja będzie kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej na tereny niezabudowane oraz wykładanie ręczne. Przynęta, zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Jej zapach jest dość specyficzny. Pozostawiony na przynęcie „zapach ludzki” sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Ważne jest więc, by nie podnosić szczepionek, ponieważ te dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Ponadto kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

Tak może wyglądać szczepionka. Nie wolno jej dotykać! fot. WIW Katowice

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem. Kontakt zwierzęcia domowego należy zgłosić lekarzowi weterynarii. Zaleca się ponadto wstrzymanie się od polowań.

AH, elubaczow.com 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here