Konkurs Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie

0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie ogłosiła konkurs. Chcąc wziąć w nim udział trzeba swoje refleksje na temat utrzymywania się koronawirusa na papierze i odkładania wypożyczonych książek do kwarantanny opisać i wysłać do organizatorów. Autorzy najbardziej inspirujących wypowiedzi otrzymają książki.

Obecnie koronawirus wzbudza w nas obawy, które związane są z tym, czego dotykamy. Naukowcy niejednokrotnie przebadali żywotność wirusa na różnego rodzaju przedmiotach. Badania przeprowadzono także na papierze. Dowiodły one, że wirus przenosić się może i na nich. Jak długo trwa jego transmisja na gazetach, dokumentach, książkach? Jak długo w bibliotekach woluminy powinny być odkładane do kwarantanny?

W związku ze znoszeniem przez rząd kolejnych ograniczeń, 29 kwietnia Biblioteka Narodowa na swojej stronie poinformowała, że zwrócone książki do bibliotek powinny zostać odłożone do kwarantanny na okres od 10 do 14 dni. Tego samego dnia Gazeta.pl objaśniała, że na kartonie papierowym wirus żyje do 24 godzin, a na papierze i bibule po 30 minutach połowa wirusa ginie, a po trzech godzinach praktycznie go nie ma. Następnie, w związku z najnowszymi wynikami badań nad koronawirusem Sars-CoV-2, Biblioteka Narodowa zmieniła rekomendację dotyczącą okresu kwarantanny dla książek w bibliotekach: „Na powierzchniach plastikowych wirus jest aktywny trzy doby. Nie zmienia się rekomendacji dla tektury i papieru – wirus jest aktywny do 24 godzin. Pozostałe rekomendacje dotyczące zabezpieczeń przed zakażeniem koronawirusem pozostają bez zmian.”

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie proponuje swoim czytelnikom zabawę. Ogłosiła konkurs, w którym uczestnicy muszą opisać swoje refleksje na ten temat. Odpowiedzi należy nadsyłać na adres email: pbp.lubaczow@wp.pl lub przez Facebooka Biblioteki.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here