Nowa odsłona Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie

1

Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie od jakiegoś czasu przedstawia nam swoje nowe oblicze. Instytucja działa na nowych płaszczyznach, a swoim działaniem chwali się m.in. w wirtualnej przestrzeni.

Fot. Pracownicy Powiatowego Centrum Kultury na wystawie „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”, która dzięki PCKL pojawiła się w Lubaczowie.

Historia działalności Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie to już blisko dwie dekady działalności i wiele zrealizowanych projektów, wydarzeń i publikacji. Instytucja ma szerokie spektrum działania. Pracownicy jednostki organizują wydarzenia kulturalne, promują dziedzictwo kulturowe, ale także prowadzą działalność wydawniczą. Od początku września ubiegłego roku PCK kieruje pochodzący z Oławy na Dolnym Śląsku, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, 31-letni Piotr Zubowski. Choć od objęcia przez niego funkcji dyrektora nie minął jeszcze rok, to efekty jego aktywności i pracy całego zespołu widać gołym okiem. Instytucja w końcu doczekała się własnego logo i profesjonalnej strony internetowej www.pckl.pl. Przejrzystość i nowoczesny wygląd witryny pozwala odbiorcom na szybkie dotarcie do interesujących treści korzystając także ze smartfona. Na stronie możemy znaleźć aktualności i opisy wydarzeń organizowanych przez PCKL, kalendarz imprez czy wykaz prac przy zabytkach. Przedstawiona została działalność Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej i Galerii Sztuki Ludowej im. św. Brata Alberta. Ponadto portal pozwala szybko skontaktować się z pracownikami PCKL i zamówić upominki z Lubaczowa czy wydane publikacje, które opatrzone zostały krótkim opisem. Jak twierdzi nowy dyrektor, jego celem jest zbudowanie szerokiego partnerstwa z instytucjami kultury, stowarzyszeniami i wszystkimi zainteresowanymi osobami, również poza granicami powiatu lubaczowskiego i województwa podkarpackiego, którego efektem będzie wzbogacenie oferty kulturalnej na Ziemi Lubaczowskiej i jeszcze lepsza promocja naszego regionu.

Działalność instytucji można także śledzić w mediach społecznościowych, co jest ważne szczególnie dla młodszych mieszkańców naszego powiatu.

Choć w okresie epidemii działalność instytucji kultury jest mocno ograniczona, PCKL nie zwalnia tempa, proponując to, co jest możliwe do wykonania zdalnie, jak choćby konkurs na pamiętniki „Zapiski z czasów epidemii”, akcja skierowana do właścicieli zabytków „Zabytek z tarczą” czy wirtualne zwiedzanie zespołu cerkiewnego w Starym Dzikowie, którym upamiętniono również 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Czas pandemii – wbrew pozorom – sprzyja też pracy nad kolejnymi wydawnictwami, które ukażą się już niebawem.


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here