Kultura w kwarantannie, czyli pogotowie ratunkowe dla kultury

0

W przeciągu kilku dni świat, który znaliśmy obrócił się o 180 stopni. Niemożliwe stało się wyjście do kina, teatru czy muzeum. Na nową sytuację szybko zareagowali artyści – na Facebooku stworzyli grupę  „Kultura w kwarantannie”, która stała się miejscem  spotkań i największą imprezą masową odbywającą się obecnie w Polsce.

– Chcieliśmy, aby ta grupa była pewnego rodzaju pogotowiem ratunkowym dla kultury i osób, którym brakuje wyjścia do kina czy teatru. Chcieliśmy wspomóc artystów, w tym ciężkim dla nich okresie – tłumaczy pomysłodawca akcji Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko. 

Użytkownicy dzielą się pomysłami na wartościowe spędzenie czasu w domu. Zamieszczają linki do wirtualnych muzeów, spektakli teatralnych online, spotkań autorskich. Piszą też o pomysłach na kreatywne zabawy z dziećmi. Dodatkowo grupa pozwala artystom dzielić się swoimi pasjami wirtualnie. Są wśród nich też twórcy z naszej okolicy. Jako pierwszy przed internetową publicznością wystąpił Sviatyj, czyli Wojciech Fil z Oleszyc. Specjalny koncert, który oglądało na żywo w Internecie ponad 5tys. osób zagrała też Kapela Nad Brusienką.

Społeczność, która oddolnie powstała w Internecie już została okrzyknięta nowym fenomenem kultury. Grupa wybrana została do grona 7 doskonałych internetowych inicjatyw na czas epidemii. 

– Nasza inicjatywa rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek wirus. Mamy już ponad 40 tys. osób zarażonych kulturą! Wspólnie pozwalamy jej trwać i zmieniać się – myślę, że jesteśmy świadkami rewolucji w kulturze. Gdy zamknięto teatry, kina, muzea nasza grupa stała się przestrzenią wymiany kultury. Dołącz do nas! – zachęca Marcin Piotrowski.

Kultura w kwarantannie – fanpage na Facebooku

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie również uruchomiła specjalny internetowy portal „Biblioteka w kwarantannie”, na którym organizowane są głośne czytania książek oraz konkursy dla czytelników.

Biblioteka w kwarantannie – fanpage na Facebooku

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here